Başkan Savaş Gençlerle Hizmetlerini Paylaştı

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Belediye Gençlik Spor Kulübü’ne yeni katılım gösteren üye gençlerle biraraya geldi.

Başkan Savaş Gençlerle Hizmetlerini Paylaştı

            Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı Savaş kulüp üyesi gençlerle hizmetlerini paylaştı, gelecek adına öğüt ve tavsiyelerde bulundu.

            Savaş, kentimizde sportif branşlarda faaliyet gösteren gençleri bir çatı altında toplamak, onlara daha geniş imkânlar sunmak ve desteklemek adına Antakya Belediyesi bünyesinde kurdukları Gençlik Spor Kulübü’nün bugün itibariyle yaklaşık bin üyeye ulaştığını, gençlerin yoğun ilgisinden dolayı duydukları memnuniyeti belirtti. Savaş ayrıca facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde Gençlik Spor Kulübü üye takipçilerinin toplam 5 bine ulaştığını, bu sayının ve yoğun ilginin her geçen gün hızla yükseldiğini ifade etti.

         Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nde basketbol, voleybol, futbol, hentbol, masa tenisi, atletizm, satranç, güreş, bedensel engelli basketbol, işitme engelli futbol, müzik toplulukları gibi birçok farklı spor branşı ve sanatsal topluluklar yer aldığını, kulüp sayesinde dar imkânlarla ve dağınık vaziyette faaliyet gösteren ancak buna rağmen branşlarında oldukça başarılı olan gençleri tek çatı altında topladıklarını belirtti.   

            Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü üyesi gençlerle memlekete yapılan hizmetleri paylaşan Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Geleceğimiz sizlersiniz. Yılların birikmiş ve kangren sorunlarını çözüme kavuşturmak için 42 aydan bu yana tempolu bir şekilde hizmet üretiyoruz. Şehrimizi koşar adımlarla, akılcı ve planlı projelerle çocuklarımıza ve siz gençlerimize hazırlıyoruz. Göreve geldiğimizin 6.gününde şehrimizde yaşanan yoğun yağışlar sonucu orta dereceli bir sel oldu. Önce altyapı ile başladık. Bugüne dek Antakya’dan Mersin mesafesi kadar yani 250 km. altyapı çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmalar elbette çok meşaketli oldu. Belki şehrimizi ve hemşehrilerimizi yorduk ancak bugün hemşehrilerimiz Allah razı olsun diyor, bu da bize yetiyor. Bu altyapı çalışmaları kolay olmadı. Bir cadde veya sokağa girdiğiniz zaman yağmur suyu kanalını, içme suyu kanalını, atık su kanalını değiştiriyorsunuz. Tedaş ve Telekom kablolarını kurumlarla eşgüdümde çalışarak yer altına alıyorsunuz. Doğalgaz hattını döşetiyorsunuz, ardından üst yapıya geçiyorsunuz. Üst yapı da 3-4 kat ve 80 cm’e ulaşmış kaldırımları ve asfaltı söküyorsunuz. Kaldırımı ve asfaltı Avrupa standartlarında yapıyorsunuz. Bölgede ailelerin nefes alabileceği, güzel vakit geçirebilecekleri park, yeşil alan ve sosyal mekânlar yapıyorsunuz. Bir taraftan şehre küsmüş, insanına küsmüş Asi Nehri’ni layık bir hale getiriyorsunuz. Her iki yakasında peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirdik, üzerine modern yaya köprüleri yaptık ve gözbebeğimiz Asi’yi güzel bir görüntüye kavuşturduk. Bir taraftan da her zaman tarihi dokusu ve zenginliğiyle övündüğümüz ancak başta tarihi mekanları olmak üzere fiziksel özellikleri bu tarife uymayan Antakya’da 2009 yılının sonlarında kentin tüm dinamikleri, kurum ve kuruluşlarımızla elele vererek restorasyon çalışmalarına başladık. Dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olarak bilinen tarihi Kurtuluş Caddesi’nde start verdiğimiz restorasyon çalışmaları Çankaya Sokak, Örnek Sokak, Uncular Sokak, Uzun Çarşı, Yeni Camii Mahallesi ve daha birçok bölgede devam etti. Tüm şehirde tarihi evlerin ve mekânların restorasyonu konusunda hemşehrilerimizi teşvik ettik, ediyoruz. İnşallah elbirliğiyle Antakya’yı görüntüsüyle de gerçek mana da tarihi zenginliğine kavuşturmak için var gücümüzle hizmet üretiyoruz.“ dedi.  

                        Belediyelerin görevinin yalnızca kaldırım, asfalt, parke, yeşil alan ve park yapmak olmadığını, bu bilinçle 42 aylık hizmet sürelerinde sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlere, projelere özel bir önem gösterdiklerini vurgulayan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş Gençlik Spor Kulübü projesinin bunlardan bir tanesi olduğunu belirtti. Savaş, gençlere sportif branşlarda tam destek sağladıklarını, elde edilen başarılarla bu yatırımların meyvelerini toplamaya başladıklarını, bu sayede hem gençlere spor yapma imkânı sunduklarını, hem şehrin tanıtımına katkı sağladıklarını, hem de milli takımlara sporcu yetiştirdiklerini ifade etti.

  Toplantı da gençlere gelecek adına öğüt ve tavsiyelerde de bulunan Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş “Kentimiz hızla gelişiyor, kalkınıyor. Bu şehir hepimizin, hep birlikte sahip çıkmalıyız. Sizin enerjinize ve dinamizminize güvenimiz sonsuz. Bu coğrafya farklı renklerin, farklı desenlerin aynı motif üzerinde buluştuğu çok özel bir şehir. Farklı düşünebilirsiniz. Ancak farklı ideolojilerde de olsanız enerjinizi idealleriniz için, bu şehre hizmet için, katkı vermek için kullanınız. Bu kentte yaptığımız hizmetleri, ürettiğimiz projeleri bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki süreçte de sahiplenin, omuz verin, destek verin. Herşey sizler için. Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm hemşehrilerimiz için dedi.Toplantıda Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu tarafından 14-15 Eylül tarihlerinde İstanbul Maslak’ta düzenlenen “Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda” Büyük erkekler kategorisinde Türkiye 3.sü olan Ahmet Retip Müretoğlu kazandığı kupayı destek ve katkılarından ötürü Belediye Başkanı Savaş’a takdim etti. Ayrıca hocası Şerif Kallıoğullarına emeklerinden dolayı teşekkür etti. Savaş Türkiye 3.lüğü derecesi elde eden Ahmet Retip Müretoğlu’nu tebrik etti, sporcuya başarı plaketi verdi ve başarılı sporcunun bundan böyle Gençlik Spor Kulübü bünyesinde faaliyet göstereceğini belirtti.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş toplantının ardından Gençlik Spor Kulübü üyesi gençlerle günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.