BELEDİYE ASİ NEHRİ'Nİ ANTAKYA'YLA BULUŞMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Asi Nehri'nin Antakya'yla buluşması ve özlenen görüntüsüne kavuşması için Antakya Belediyesi'nin çalışma başlattığı bildirildi.
BELEDİYE ASİ NEHRİ'Nİ ANTAKYA'YLA BULUŞMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI
Belediye Basın Yayın Müdürülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Antakya Belediyesi'nin Anadolu ve Ankara Üniversitesi'nden öğretim görevlilerini davet ederek Asi Nehri üzerinde bir inceleme yapılmasını sağladığı belirtildi.
     Açıklamada, öğretim görevlileri ve Antakya Belediyesi çalışanlarının Asi Nehri'nin Antakyalıların aktif ve pasif rekreasyonel gereksinimlerinin karşılanması için geliştirilecek planlama ve kentsel tasarım çalışmalarının kapsamını belirlemek bağlamında çalışma yürütmeye başladığı kaydedildi.
     Başlatılan ortak çalışma kapsamında arazi çalışmaları ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğu belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:
     ''Arazi çalışmalarında Asi Nehri'nin bugüne kadar Antakya'ya rekreasyonel anlamda çok katkı sağlaması olasıyken ne yazık ki bu göz ardı edilmiş, kentin mutlak suretle suyla buluşturulması gerekiyor. Yapılacak çalışmalar sonucunda taşkın zararlarının ortadan kaldırılması, suyun temizlenmesi ve yaz kış aynı derinlikte tutulması, kentsel tasarım çalışmalarıyla beraber Antakyalılar'ın suyla buluşmasının mümkün olabilecektir. Öncelikli olarak şehirde genel bir peyzaj vizyonunun oluşturulması gerekiyor. Akarsuyun sadece kent içinden geçen bölümü değil kırsal peyzaj ile bağlantılı bölümleri de doğal sınırlar içerisinde ele alınmalıdır. Bu çalışma akarsu ana kanalını da besleyen yan dereleri de içermelidir. Akarsuyun mevcut kirlilik yükü sebebiyle kentle halihazırda ilişkisi zayıftır ve kente akarsuya arkasını dönmüştür. Bugüne kadar yapılan birbirinden bağımsız çalışmalar ve girişimlere rağmen bu bağlamda bir bütünleşme sağlanamamıştır. Oysa medeniyetlerin akarsu kıyılarında kurulma sebebi su varlığı ve bundan yararlanma olanaklarını kullanmasıdır. Bu anlamda Antakya kenti suya yakınlaştırılmalı ve çağdaş kentleşmenin bir göstergesi olarak Asi geri kazanılmalı ve vatandaşa açılmalıdır''

     Asi nehri üzerindeki incelemelere Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya, Su-Kanal İşleri Müdürü Mustafa Yıldırım, Etüt-Proje Müdürü Engin Sözer, Fen İşleri Müdürü Nihat Tazearslan, mühendis ve mimar personelin yanı sıra, koordinatör olarak Anadolu Üniversitesi adına Uydu Ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alper Çabuk, Yüksek Mimar Öğretim Görevlisi Nazmiye Öztürk, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Öğretim Görevlisi Atınç Özdemir, Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Peyzaj Tasarımcısı Prof.Dr. Halim Perçin, Ankara Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Ekrem Kurum, Ankara Üniversitesi Peyzaj Plancısı Prof.Dr. Şükran Şahin, Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Değerliyurt katıldı.