ÇOCUK FELCİ AŞI KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

Dörtyol Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Sinan Dinçer AYYILDIZ, çocuk felcine karşı 1 etap aşılama kampanyasının 20-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildiğini 2. Turun 04 Haziran tarihinde tamamlanacağını duyurdu.
ÇOCUK FELCİ AŞI KAMPANYASI DEVAM EDİYOR
Çocuk Felci, omuriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sonucu felçle neticelenen bir hastalıktır. Tıp dilinde 'poliomelitis' denir. Bilhassa yaz ve sonbahar aylarında görülür. Nedeni bir çeşit virüstür. Lağım sularının yiyeceklere bulaşması, sineklerin taşıdığı mikroplar, hastalığa yakalanmış kişinin ağız ve burnundan çıkan damlacıklarla bulaşır. Çocuk felcine küçükler yakalanabileceği gibi büyükler de yakalanabilir. Hastalık virüs vücuda yerleştikten sonra 7-21 gün içinde ortaya çıkar. Hastada ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, yorgunluk, boyunda kasılma, ve sırt ağrıları vardır. Hastalığın ilk günlerinde gerekli tedaviye başlanmazsa, özellikle kol ve bacaklarda felç görülür. Hastalığın başlangıcında hastayı diğer kimselerden ayırmak ve yatırmak gerekir. Çocuk felcinden korunmak için "Salk aşısı" veya "Sabin aşısı" yaptırmak gerekir. Bu aşının ilki çocuk 6 aylık olmadan önce, ikincisi ilk aşıdan 2 ay sonra, üçüncüsü, ikinci aşıdan 6 ay sonra yapılır. 5 ve 15 yaşlarında da tekrarlanır. Tedavi için mutlaka doktora başvurmak gerekir.Çocuk felci dünya çapında görülen bir hastalıktır. Ancak aşılamaya yeterli özen gösteren ülkelerde nadiren gözlenir. Ülkemizde de geçtiğimiz yıllarda neredeyse tamamen yok edilmiş olmasına rağmen mülteci akını nedeniyle tekrar risk oluştuğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dörtyol Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Sinan Dinçer AYYILDIZ ilçemizde de çocuk felcine karşı aşılama kampanyasının sürdüğünü belirterek; “Çocuk felci hastalığı, çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, bağırsaklarda çoğalarak vücudun diğer bölgelerine yayılan ağız ve dışkı yoluyla bulaşan hayat boyu süren ve kalıcı felçlere neden olan bir hastalıktır.Yaklaşık 15 yıldır bu hastalığın görülmediği 3 ülkeden biri olan Türkiye’nin bu istikrarının sürdürülmesi için T.C Sağlık Bakanlığımız tarafından başlatılan Polio Aşı kampanyasının Dörtyol TSM Başkanlığı olarak 1. Turu 20-26 Nisan tarihleri arasında yapılmış olup 2. Turu 29 Mayıs 04 Haziran tarihleri arasında Tamamlanacaktır. Başkanlığımız bünyesinde 105 sağlık personeliyle gerek ev ev,  sokak sokak gezilerek gerekse ASM lerimizde ırkı ve cinsiyeti ne olursa olsun 0-5 yaş arası çocuklarımızın aşılama işlemi yapılmaktadır.Bu kapsamda değerli Dörtyol halkımızın çocuklarımızın ve dolayısıyla gelecek nesillerimizin sağlığı için yürütülen bu kampanyada sağlık ekiplerimize yardımcı omlarını rica ederiz.” dedi.
Sedat İSKENDEROĞLU/DÖRTYOL(Hatay),(DHA)
 
 
ÇOCUK FELCİ AŞI KAMPANYASI DEVAM EDİYOR haberi 02 Haziran 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  1820 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle