DÖRTYOL'DA NARENCİYE YARIŞMASI

-BELEDİYE BAŞKANI KESKİN ''ÖNÜMÜZDEKİ YIL ETKİNLİĞİ FESTİVALE DÖNÜŞTÜREREK DÖRTYOL NARENCİYESİNİ DAHA İYİ TANITACAĞIZ''
DÖRTYOL'DA NARENCİYE YARIŞMASI
 Dörtyol ilçesinde, ''Milli Mücadele'de İlk Kurşun''un atılmasının 92. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ''Turunçgil Ürünleri Yarışmaları'' gerçekleştirildi.
     Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, 1992 yılında bulunan arşiv belgelerinin Genelkurmay Başkanlığı'nca da doğrulanmasının ardından Milli Mücadelede 19 Aralık 1918 tarihinde düşmana il kurşunun Kuvayi Milliyeci Mehmet Kara tarafından Dörtyol'da sıkıldığını, bu nedenle 17 yıldır çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Etkinlikler kapsamında ilk kez ''Turunçgil Ürünleri Yarışmaları'' düzenlendiğini ifade eden Keskin, şöyle devam etti:
     ''İlçemiz narenciye ile anılan bir yer. Milli Mücadele yıllarında ilk kurşunun sıkılması etkenlikleri kapsamında düzenlediğimiz yarışmaya 48 üretici katıldı. Önümüzdeki yıl etkinliği festivale dönüştürerek Dörtyol narenciyesini daha iyi tanıtacağız. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) destekli tarafsız bir jüri oluşturduk. Dereceye girenlere çeşitli ödüller vereceğiz.''
     Juri Başkanı MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaplankıran, ürünlerin sadece şekil olarak değil, tadı, rengi, suyu, kabuk derinliğiyle birlikte incelediklerini, gözlemlerin ardından, çeşitli cihazlarla yaptıkları belirterek, ''Böyle bir tarihi günde bu etkinliğin yeniden canlandırılması manidardır, Belediye Başkanı Fadıl Keskin'in önümüzdeki yıl narenciye festivali düşüncesine sonsuza kadar destek veriyorum, çünkü yıllardır narenciyeyle anılan bir ilçenin bu etiketinin kayıp olmaması gerekir'' diye konuştu.
     Kaplankıran, dereceye giren üreticilerin isimlerinin daha sonraki günlerde açıklanacağını sözlerine ekledi.
     Yarışmanın jüridsinde, MKÜ Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Müge Kamiloğlu, Araştırma Görevlisi Ercan Yıldız, Dörtyol İlçe Tarım Müdür Vekili Nihat Şakiroğlu, Ziraat Mühendisi Durmuş Üstün ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Eker yer aldı.