GİZLİ RADAR KONTROLÜNE MAHKEMEDEN İPTAL

Hatay Trafik Denetleme Müdürlüğünce yapılan gizli radar kontrolünde kendisine trafik cezası kesilen Suat Özgül Avukatı aracılığı ile Sulh Ceza Hakimliğine yaptığı itirazı kazanarak trafik idari para cezasını iptal ettirdi. Mahkeme, sürücü uyarılmadan yapılan radar kontrolünün yasaya uygun olmadığı gerekçesi ile para cezasını iptal etti.
GİZLİ RADAR KONTROLÜNE MAHKEMEDEN İPTAL
        Av.  AYCIL “SÜRÜCÜLERİMİZ HAKKINI ARASINLAR” Suat Özgül’ün vekilliğini Av Süleyman Aycıl konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Trafik denetimleri kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılır. Sürücülere ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapılmasını beklemek trafik kurallarının konuluş amacına aykırı olup  bu durum sürücülere tuzak kurmak anlamına gelir. Bu şekilde yapılan trafik kontrolü çağdaş hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmaz. Sürücülerimiz hakkını arasınlar, sürücüye uyarı yapılmadan  hiçbir şekilde radar cezası kesilemez. Sürücüler cezanın kesildiği yere en yakın Sulh Ceza Hakimliklerine itirazda bulunma hakkına sahiptir. Sürücülere üşenmeden itirazlarını yapmaları gerektiğini belirtti.   Kırıkhan Sulh Ceza Hakimliği gerekçeli kararında “ Hız ihlali denetiminin yapıldığı yerden önce radar uygulamasının yapıldığına ilişkin seyyar uyarı ve işaret levhasının bulunmadığı, ayrıca radarla hız denetiminin hangi sürelerde yapıldığının belirtilmediği, bu haliyle Yargıtay’ın anılan içtihatıyla da bağdaşmayan Karayolları Trafik Kanununun 51/2-b maddesi gereğince düzenlenen trafik idari para cezasının Kaldırılmasına” karar vermiştir.” Denildi.
GİZLİ RADAR KONTROLÜNE MAHKEMEDEN İPTAL haberi 19 Mayıs 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay Antakya muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1575 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle