HABİB-İ NECCAR HAZRETLERİ ETKİNLİKLERLE ANILACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), Hatay Valiliği ve Mustafa Kemal Üniversitesi’nin(MKÜ) işbirliğiyle 26- 28 Mayıs tarihleri arasında ilimizin büyük manevi değerlerinden biri olan Habib-i Neccar Hazretleri'ni anma etkinliği düzenlenecek.
HABİB-İ NECCAR HAZRETLERİ ETKİNLİKLERLE ANILACAK
Adı; İslamiyet’in Anadolu'daki ilk ibadethanesi özelliğini taşıyan camiye verilen ve bu münasebetle dini manada yâd edilen Habib-i Neccar Hazretleri, İsa peygamber döneminde gönderilen elçilere iman ve inancından dolayı şehitlik mertebesine ulaşmış önemli bir şahsiyet olarak anılacak.Gerçekleştirilecek anma etkinliğine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Defne İlçe Müftülük Vaizi Arzu Gündoğdu, Prof. Dr. İbrahim Hilmi Araslı ve İlahi Sanatçısı Ömer Karaoğlu katılım gösterecek.Başkan Savaş'ın hem şahsiyetinde, hem makamında manevi ve büyük bir değer olarak nitelendirdiği, yaşantısıyla gerek o dönem içerisinde gerekse daha sonraki dönemlerde Kuran-ı Kerim'de anlatıldığı şekliyle insanlara hep rehberlik yapmış mübarek Habib-i Neccar Hazretleri düzenlenen etkinlikler ile anılacak. Anma etkinlikleri çerçevesinde Habib’i Neccar Hazretleri’nin fikirlerinin tanıtılması ve yaşatılması amacıyla 26 Mayıs Perşembe günü saat 20.40’da Habib-i NeccarCamii'nde İl Müftüsü Kavillioğlu'nun vaaz vermesi ile başlayacak. Vaaz bitimiyle birlikte, Kur'an- ı Kerim tilaveti ile hatim duası okunacak.Anma etkinlikleri çerçevesinde Habib-i Neccar Hazretlerinin felsefesini insanlarla paylaşmak ve bunu bu coğrafyaya yaymak adına insanlara, kamuoyuna ve tüm dünyaya daha iyi anlatılacak ve tanıtılacak. Etkinliklerde düzenlenecek konferanslarda katılımcılar akademisyen ve din adamları tarafından Habib-i Neccar Hazretleri hakkında bilgilendirilecek.Habib-i Neccar’ın Antakya’ya olan sevgisi, mücadelesinin dini ve kültürel miras olarak değerlere sahip çıkılması amacıyla gerçekleştirilen programlar, 27 Mayıs Cuma günü de devam ederek programın açılışı saat 10.00’da Antakya KültürMerkezi’nde gerçekleştirilecek. Ardından saat 12.00’de Habib-i NeccarCamii’nde Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Prof. Dr. Karslı tarafından Kur’an-ıKerim Tilaveti ve Cuma Vaazı verilecek.Ayrıca saat 14.30’da Antakya Kültür Merkezi’nde Defne İlçe Müftülük Vaizi Arzu Gündoğdu kadınlar ile konferansta bir araya gelerek Habib-i Neccarhakkında katılımcıları bilgilendirilecek.Konferansın ardından saat 20.00’deAntakya Kültür Merkezi’nde “Bana “Habib-i Neccar’ın Anlat” adlı tiyatro gösterisi sahnelenecek. Anma etkinliklerin kapanışı ise 28 Mayıs Cuma günü yine Antakya Kapalı Spor Salonu’nda İlahi Sanatçısı Ömer Karaoğlu’un seslendireceği ilahiler ile Hataylılara manevi duyguyoğunluğu yüksek anlar yaşatılmasına vesile olacak.Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Habib-i Neccar’ın Anma Etkinlikleri kapsamında; Cuma günü saat 13.30’da Habib-i Neccar, Ulu Cami, Hatice Ana, Fahri Öksüz ve Kampüs camilerinde vatandaşlara etli pilav ikram edilecek.
 
HABİB-İ NECCAR HAZRETLERİ ETKİNLİKLERLE ANILACAK haberi 26 Mayıs 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine  adına Hatay Antakya muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  2070 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle