HAGİAD'TAN ''SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BULUŞMASI''

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ: -''REFORMLAR YAPARAK 50 YILLIK ALTYAPIYI TAMAMLADIK'' -HAGİAD BAŞKANI ÖZBUĞDAY: ''FUAR ALANI İÇİN MADDİ VE MANEVİ KATKI VERECEĞİZ''
HAGİAD'TAN ''SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BULUŞMASI''
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, belediyede önemli reformlar yaptıklarını ve kentin 50 yıllık altyapısını tamamladıklarını belirtti.
     Savaş, Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) tarafından düzenlenen ''Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Buluşma'' toplantısında yaptığı konuşmada, son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Belediye meclisi üyeleriyle uyumlu çalışmalarla kentin geleceğini inşa ettiklerini anlatan Savaş, şöyle devam etti:
     ''Belediyede reformlar yaparak 50 yıllık altyapıyı tamamladık. 20 aylık hizmetin dönemimde 242 bin metrekare parke taş döşedik, 85 bin 550 ton asfalt döktük. Harbiye beldesinde 3 bin 50 metre uzunluğunda içme suyu şebekeyi döşeyerek kaçakları önledik. Buradan 1,5 milyon TL tasarruf sağladık. Altyapı çalışmalarımız sırasında ortaya çıkan 2 bin 300 yıllık su tüneli ile Hürriyet Caddesi'nde tarihi su kemerini turizme kazandırdık. Yeni yeşil alanlar kazandık.''
     Kentin trafik akışını değiştirdiklerini hatırlatan Savaş, ''Vatandaşların rahat nefes alacağı yeni yürüyüş alanları, kent ormanı, kent müzesi, teleferik, Asi Nehri seyir terasları ve peyzaj çalışması gerçekleştirdik. Yeni parklar ve spor tesisleri yaptık. Bin 50 alternatif otopark oluşturduk. Kentte doğal gaz gelmesini sağladık. Mehteran takamı kurduk. Kültür, sanat ve sporda başaralı kişi ve kulüplere katkı sağladık'' dedi.
     Savaş, yarın Hatay Arkeoloji Müzesi'nde gerçekleştirilecek olan ''Dünya Kadınlar Satranç Turnuvası''na sponsorluk yaptıklarını da kaydetti.
     HAGİAD Başkanı Aykut Özbuğday da Savaş'ın yeni projerle dikkati çektiğini, ancak bunların yetersiz olduğunu söyledi.
     Avrupa'da olduğu gibi Antakya'da 20 metre genişliğinde cadde özlemi duyduklarını, trafik konusunda da sorunlar yaşandığını ifade eden Özbuğday, şöyle devam etti:
     ''Belediye elbette olumlu çalışmalar da yapıyor. Ancak, 20 aydır çok ciddi altyapı çalışmaları görmedik. Yeni mücavir ve yeşil alanlar kazanmak gerekir. Ayrıca, tek yön trafik düzeninin yanlış olduğu kanısındayız. Daha çok yürüyüş ve dinlence alanları yapılmalı.
     Eksikliğini hissettiğimiz fuar alanı için sağlanacak araziye maddi ve manevi katkı vereceğiz. Diğer illerdeki fuar alanlara kentin ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Belediye bu konuda uygun arazi bulursa bizler de her aşamada katkı sunacağız.''
     Antakya adının 2 yıldır nüfus kağıtlarından kaldırıldığına dikkati çeken Özbuğday, ''Dünyaca bilinen Antakya adı yaşatılmalı. Bu konuda da kamuoyu oluşturulması gerekir'' diye konuştu.
     Anemon Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, HAGİAD üyeleri ile belediye başkan yardımcıları katıldı.