HALK EĞİTİM KURSU BÜYÜLEDİ‏

Samandağ Halk Eğitim Merkezi’nin geleneksel yıl sonu sergisi Kültür Merkezinde açıldı.
HALK EĞİTİM KURSU BÜYÜLEDİ‏
Yoğun ilgi ve katılımın gözlendiği sergide el emeği ve göz nuruyla yapılan ve bir birinden güzel çalışmalar izleyenleri büyüledi. El sanatları, Makine nakışları, Keçe yapımı, ahşap boyama, ahşap süsleme, Hasır örme, file işi, yorgancılık, ,iğne oyası, ebru sanatı, trikotaj, kabak süsleme sanatsal cam mozaik, yağlı boya resim, nikah şekeri yapımı, kurslarında yapılan çalışmalar sergilendi. 3 gün açık kalacak olan Serginin açılışına, ilçe Kaymakamı Cahit Çelik, Belediye Başkanı Mithat Nehir, ilçe milli eğitim müdürü Hilmi Kapo, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ata Kudret, vergi dairesi müdürü Ferhat Hacıümmetoğlu, Kadın CHP ilçe Başkanı İbrahim Aydoğan, gaziler derneği başkanı Akıl Paşa, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği başkanı Hülya Nehir, esnaf odası başkanı Refik Gümüşoğlu, okul müdürleri, daire Amirleri, kurs öğretmenleri, ve çok sayıda davetli katıldı.Açılış konuşmasını yapan Samandağ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ata Kudret “ Bir toplumun geçmişini geleceğine bağlayan en önemli köprü kültür varlıklarıdır. El sanatları ise kültür varlıkları içerisinde önemli bir yer tutar. El sanatları gelenek ve göreneklerimizin, yaşam biçimimizin gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük önem taşımaktadır. El sanatı ustadan çırağa, babadan oğula anneden kızına aktarılan yaşayan bir gelenektir. Değerli usta öğreticilerimiz ve kursiyerleri bu geleneğin yaşatılması için yapmış oldukları çalışma ve ürünleri siz değerli misafirlerimizin beğenisine sunacaklardır. 2015-2016 eğitim -öğretim yılında Samandağ halk eğitim merkezi bünyesinde 148 mesleki, 93 genel olmak üzere 241 kurs açılmıştır. bu kurslara 2644 bayan, 942 erkek olmak üzere 3586 kursiyer katılmış olup, kursları başarıyla tamamlamış olan 384 bayan ve 367 erkek kursiyerimiz olmak üzere toplamda 751 sertifika verilmiştir. İşbirliği protokolü çerçevesinde trol ağı donatımı ve avcılığı, el dokuma elemanı, arıcılık ve besi sığırcılığı kursları açılmış olup, eğitimleri devam etmektedir. SODES kapsamında reçel yapımı ve defne sabunu yapımı kursu gerçekleştirilmiştir. Yabancılara yönelik açılan Türkçe kurslarında 12 kişiye okuma-yazma öğretilmiş ve ikinci kademe kursuna haziran ayında başlanacaktır. Ayrıca bu sene kurumumuzda ilk olarak ebru sanatı, girişimcilik, iş güvenliği ve işçi sağlığı, yorgan dikimi, el yapımı sabun ve hasır örücülüğü gibi kurslar açılmıştır. Açmak istediğimiz kurslar arasında ney kursu ( bu aynı zamanda sayın kaymakamımızın da isteğidir. ) , yaşlı Bakıcılığı kursu, halı dokuma kursu ve sepet örücülüğü kursu yer almaktadır. Saydığımız kursları önümüzdeki dönemde açmaya çalışacağız. “ dedi.
 İlçe kaymakamı Cahit Çelik yaptığı konuşmada “ Pazar günü meydana galan patlamada şehit düşen askerimiz Alper Al’a Allahtan rahmet ailesine sabır diliyorum. Olayda yaralanan yeni mahalleden Ali, Doğru’ya acil şifalar diliyorum. Bizler birlik ve beraberlik içinde olduğumuz müddetçe bizi kimse bölemez. Samandağ bir çok konuda ön plana çıkmıştır. Çok zengin bir kültüre sahibiz. Hz. Hızır Makamı sadece Alevi yurttaşların değil diğer farklı inançların da gelip ziyaret ettiği ve inandığı bir makamdır. Ney kamışımız çok ünlüdür. Halk eğitim müdürümüzden burada bir ney kursu açılmasını istiyorum. Samandağ’da en az 100 öğrencimiz ney çalabilmelidir. Konser bile düzenlemeliyiz. Samandağ, bunlarla Türkiye’de ve dünyada fark yaratacak potansiyele sahiptir. İki önemli kursumuz var biri defne yapımı diğeri de ipekböceği yetiştiriciliği. Bu kursların Samandağ’ın ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Kursların açılmasında ve bu serginin düzenlenmesinde emeği geçen başta halk eğitim merkezine ve herkese teşekkür ediyorum. “Dedi.Açışlın ardından sergiler gezilerek kurs öğretmenleri tarafından çalışmalar hakkında bilgiler verildi.
HALK EĞİTİM KURSU BÜYÜLEDİ‏ haberi 25 Mayıs 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Samandağ Belediyesi adına Hatay Samandağ muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  6390 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle