HASTA YAKINI KADIN DOKTORU SAÇINDAN TUTUP SÜRÜKLEDİ

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); color:rgb(102, 102, 102); font-family:arial,times new roman,verdana; font-size:11.9999990463257px">Kırıkhan il&ccedil;esinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru G&uuml;ler, bir hasta yakınının saldırısına uğradı.&nbsp;</span>
HASTA YAKINI KADIN DOKTORU SAÇINDAN TUTUP SÜRÜKLEDİ
Edinilen bilgiye göre, Op. Dr. Ebru Güler, Kırıkhan Devlet Hastanesi’ne muayene için gelen hamile E.Ü. adlı hastaya durumuyla ilgili bilgi verip, MKÜ’ye sevk etti. Ancak tekrar Kırıkhan Devlet Hastanesi’ne gelen hastanın eşi C.Ü. tartıştığı doktoru saçından tutarak yerde sürüklemeye başladı. Doktoruna imdadına hastanenin özel güvenlikleri ve personeli yetişti. Hasta eşinin elinden doktoru zor kurtaran özel güvenlik ve hastane personeli, doktoru darp eden C.Ü’yü olay yerine gelen emniyet güçlerine teslim etti.Olayın şokunu uzun süre atlatamayan Op. Dr. Ebru Güler, "Her şey gebeyi sağlık durumu tehlikeli diye eve göndermediğimden kaynaklandı. Ben yeni doğum yaptığımdan akşamları nöbet tutamadığımı ve akşam burada başka uzman doktor olmadığından sevkini uygun gördüğümü belirttim. Ancak hasta eşi beni tehdit edip sinkaflı küfürlerde bulundu. Arkamı döndüğümde boynumu tutup saçımdan çekti ve ben kendimden geçmişim" dedi. Doktorun şikayetinin ardından C.Ü. gözaltına alındı. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, sağlık çalışanları Devlet Hastanesi’nde hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan Op. Dr Ebru Güler’e destek verip saldırıyı kınadı. Kırıkhan Devlet Hastanesi doktorları ve ilçede bulunan 2 özel hastane doktorları ve başhekimleri hastane önünde basın açıklaması yaptı. Devlet Hastanesi doktorlarından Ceren Açıkalın, yaptığı açıklamada, sağlık camiasında hizmet veren tüm çalışanlar olarak Dr. Ebru Güler’e yapılan bu çirkin saldırıyı esefle kınadıklarını ifade etti.
Açıkalın, "Şu an yürürlükte olan, mevcut sistemdeki eksikliklerin yol açtığı aksamalar, maalesef özveri ile çalışan sağlık çalışanlarının bu üzücü olayları yaşamasına sebebiyet vermektedir. Yetkililerden yeni şiddet olaylarının yaşanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve gereken önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Halkımızdan da eksikliklerden doğan bu aksamaları anlayışla karşılamasını bekliyoruz.Son olarak ekip arkadaşımız Dr. Ebru Güler’in maruz kaldığı bu şiddet olayını kınıyor, artık hakarete uğramadan, dövülmeden, öldürülmeden güvenli ve huzurlu bir ortamda hizmet sunmak istiyoruz" dedi.Saldırıya maruz kalan Op. Dr. Ebru Güler, "12 yıllık meslek hayatımda ilk defa başıma gelen bu olay beni çok üzdü. Bugüne kadar hastalarımla bir arkadaş gibi ilgilendim. İnşallah bu saldırılar benim olayımla ilgili son bulur. Arkadaşlarıma da bana destek oldukları için teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Adem KARAGÖZ