HATAY DA KURTULUŞ CADDESİ NİN SAĞLIKLAŞTIRILMASI PROJESİ

ADALET BAKANI ERGİN: ''KENTİMİZİ, ECDADIMIZDAN TESLİM ALDIĞIMIZ ŞEKLİNE KAVUŞTURACAĞIZ''
HATAY DA KURTULUŞ CADDESİ NİN SAĞLIKLAŞTIRILMASI PROJESİ
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, tarihi çok eski olan Hatay'ın güzel bir görünüme kavuşturulması için çalıştıklarını belirterek, ''Kentimizi ecdadımızdan teslim aldığımız şekline kavuşturacağız'' dedi.
     Ergin, ''Kurtuluş Caddesi'nin Sağlıklaştırılması Projesi'' kapsamında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tarihi ve doğal güzelliklere sahip Hatay'ı hak ettiği noktaya getirmeye çalıştıklarını söyledi.
     Kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle eski tarihi dokuyu canlandırmaya çalıştıklarını ifade eden Ergin, bu kapsamda restorasyon çalışmalarının başladığını hatırlattı.
     Kentin sahip olduğu değerlerin gelecek nesillere aktarılması için el ele vererek çalışıldığını vurgulayan Ergin, ''Kentimizi ecdadımızdan teslim aldığımız şekline kavuşturacağız. 6-7 yıl gibi bir sürede el birliğiyle şartları zorlayıp, bu şehri adeta 'kına kaşığı gibi' yapacağız'' diye konuştu.
     Hatay'da her alanda çalışmalar bulunduğunu belirten Ergin, havaalanı terminal binası inşaatının son sürat devam ettiğini, Reyhanlı, Karaçay ve Dostluk barajlarıyla ilgili de çalışmaların olduğunu anlattı.
     Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de, kentin tarihindeki pırıltılı günlere kavuşacağını söyledi. Halen Samandağ ilçesindeki Titus Tüneli, St. Pierre Kilisesi ve Mozaik Müzesi ile Payas beldesinde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nde çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Lekesiz, bu çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.
     Konuşmaların ardından Ergin, Lekesiz ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yapılan restorasyon çalışmalarını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.