HATAY İNANÇ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

<strong>Hatay Valiliği himayesinde ve Hatay B&uuml;y&uuml;kşehir Belediyesi&#39;nin katkılarıyla ilimizin &ouml;nde gelen kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları&#39;nın katılımıyla Hatay&#39;ın inan&ccedil; turizmindeki &ouml;neminin d&uuml;nya &ccedil;apında s&ouml;z sahibi bir konuma getirilmesini ama&ccedil;layan &quot;1. Hatay İnan&ccedil; Turizmi Sempozyumu&quot; Ottoman Palace Bayezid-i Bistami Salonu&#39;nda ger&ccedil;ekleştirildi.&nbsp;</strong>
HATAY İNANÇ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ
17-19 Aralık tarihleri arasında devam edecek sempozyumda 4 semavi dini kucaklayan Hatay'ın inançlara saygı ve hoşgörü konusundaki müstesna yeri konuşulacak. Başkan Savaş, "Dünyada 23 medeniyetten söz ediliyor ve bunların 13'ünün yani yüzde 60'ının Hatay'da yer aldığını görüyoruz. Dünyada ilk Hıristiyan kelimesinin burada geçtiğini, ilk mağara kilisesinin de Hatay'da olduğu gerçeği göz önüne alındığında ilimizin inanç turizmi zenginliğinin tarihi bir noktasını oluşturuyor. Dünyada inanç turizmi noktasında yüz yıllık tarihi olan kaleler dahi kullanılarak gelir getirirken, bizim binlerce yıllık değerlerimiz hoyratça kullanılarak değerlendirilemiyor. Ortadoğu'daki gelişmelerin de etkisiyle dünyanın en köklü tarihsel geçmişine sahip ilimiz turizm açısından darbeler almıştır. Ancak bu noktada başta biz yöneticiler olmak üzere basın mensuplarımızın da büyük bir sorumluluğu var. Hatay'da bir savaş yok, savaşın ortasında olan bir şehir değil Hatay. Bu anlamda ilimizde gerçekleşecek ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak tarihe ve birikime sahip potansiyeli yüksek ilimizin, kültürel ve dini değerlerini muhafaza ederek dünyayla paylaşma iradesine sahip olmalıyız. Hatay için herkesin egolarını bir yana bırakarak bu müstesna şehrin gelişimine katkı sunması gerektiğine ve hak ettiği dünya dinler tarihi listesinde layıkıyla yer alması gerektiği kanaatindeyim. Ben bu düşüncelerle bu önemli sempozyumun düzenlenmesinde görev alan ve sempozyuma katılan herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
HATAY İNANÇ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ haberi 17 Aralık 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1095 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle