Hatay Tabip Odasından kınama

<strong>Meslektaşımıza Y&ouml;nelik Bu Saldırıdan Derin &Uuml;z&uuml;nt&uuml; Duyduk</strong>
Hatay Tabip Odasından kınama
Değerli basın mensupları, değerli meslektaşlarım, değerli sağlık çalışanları…Hemen her gün ülkemizde, bölgemizde şiddet haberleri duyuyor, görüyor ve yaşıyoruz. Sağlık alanında da şiddet son derece yaygın olarak yaşanıyor.Son olarak Kırıkhan Devlet Hastanesinde 31/03/2015  tarihinde meslektaşımız Dr. Dr. Ebru GÜLER bir hasta yakını tarafından saldırıya uğradı ve yaralandı. Meslektaşımıza yönelik bu saldırıdan büyük üzüntü duyduk, kendisine geçmiş olsun diyor, saldırıyı yapanı kınıyoruz.Şiddet nedeni ne olursa olsun kime karşı yapılırsa yapılsın kabul edilemezŞiddet nedeni ne olursa olsun kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Hele de sağlığı ve yaşamı korumaya adanmış bir mesleğe yönelik şiddet  asla kabul edilemez. Meslektaşımız çok yoğun çalışarak toplumda son derece önemli bir görevi yerine getirmektedir.  Ülkemizde hekimlik mesleği artık birinci derece riskli meslekler arasında sayılmakta ve gün geçtikçe tercih edilmesi azalmaktadır. Bugün hekime karşı şiddet, aslında hastalarımıza, sağlığımıza ve topluma yönelik şiddettir.
Şiddetle sorunlarımızı çözemeyiz, daha da karmaşık hale getiririz.Yaygın olarak kullanılmasına karşın şiddet sorunlarımızın çözümüne katkı sunmaz, tam aksine sorunlarımızı derinleştirir ve çözülemez hale getirir. Sorunlarımız barışçıl, demokratik, uzlaşmacı ve karşılıklı saygı kuralları içinde tartışarak konuşarak çözebiliriz. Şiddetin kazananı yoktur.Sorunların sorumlusu bizler değiliz.Sağlık Sisteminin çok önemli sorunları vardır, ancak bu sorunların sorumlusu çalışanlar, hekimler değildir.  Sağlık hizmetlerinin ticarileştiği, kar etmenin rekabetin  çok öne çıkartıldığı hastanın çıkarın geri plana atıldığı bir sistem de çalışmak zorunda bırakıldık. Gereksiz talep yaratılarak hastanelerde kuyruklar oluşturuldu.  Çok ağır koşullarda çalışıyoruz
Bugün sağlıkta dönüşüm olarak ifade edilen uygulamaların aksaklıklarının sıkıntılarını sağlık çalışanları olarak bizler çekmekteyiz. Sistemin kusurlarının sorumlusu olarak devamlı sağlıkçılar işaret edilmekte ve şiddet olaylarının gün geçtikçe artmasına sebep olmaktadır. Sağlıkta dönüşüm ile sağlık çalışanları itibarsızlaştırılmış ve hırpalanmıştır.  Sağlık çalışanları olarak bizler de bugün ki koşullardan hoşnut değiliz. 
Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası bir an önce çıkartılsın.Meslektaşları olarak arkadaşımıza yapılan saldırının takipçisi olacağız. İlk günden beri olduğu gibi daima meslektaşımızın yanında olacağız. Bu sistemi çözmek zorunda olanlarda uygulayıcılarıdır. Buradan yöneticilerimize tekrar çağrıda bulunmak istiyoruz, Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak önerdiğimiz Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını bir an önce çıkartılmalıdır.Şiddeti önlemeye yönelik önlemler alınsın.Bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki; hekimlere ve sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırılar son olsun. Artık şiddet görmek istemiyoruz. Şiddetin azaltılması, güvenli iş ortamlarının sağlanmasını istiyoruz. Bunun için tüm kurumlar her bir şiddet olayını ciddi biçimde incelemeli ve nedenlerini ortaya çıkartmalı, önlemek için çaba harcamalıdır. Şiddet uygulayan gerekli hukuksal cezaları almalı, hoşgörü gösterilmemelidir.  Her koşulda görevimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz
Ülkemizde yaşanan sorunların, sıkıntıların farkındayız. Ancak her türlü olumsuzluğa rağmen, gece gündüz demeden her türlü sağlık sorununuzda yanınızda olmaya, sizlere en iyi hizmet vermeye ve iyi hekimlik yapmaya devam edeceğiz. 
Saygılarımızla….
 
Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu
 
Hatay Tabip Odasından kınama haberi 03 Nisan 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay tarafından  1165 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle