HATAY’A BİR GURUR DAHA

1-3 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da Titanic Business Bayrampaşa Hotel’de, gerçekleştirilen 5. Dünya Türk Forumu kapsamında Türk Dünyası 3. Kızıl Elma Ödülleri sahiplerine takdim edildi.
HATAY’A BİR GURUR DAHA
3-5 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen 2. Dünya Türk Forumu sonuç bildirgesinde; Forum bünyesinde bir "Türk Dünyası Ödülü" ihdas edilmesi benimsenmesi kapsamında; Türk Dünyası'nın vizyon ve derinliğini güçlendiren başarılı kişiler ile kurumları onurlandırmak ve teşvik etmek amacı ile farklı kategorilerde 2014 yılından itibaren her yıl düzenli olarak Türk Dünyası Kızıl Elma Ödülleri dağıtılıyor.Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) öncülüğünde düzenlenen ve Kızıl Elma "Devlet" Ödülü, Kızıl Elma "Özel" Ödülü, Kızıl Elma "Diplomasi" Ödülü, Kızıl Elma "İş" Ödülü, Kızıl Elma "Bilim" Ödülü, Kızıl Elma "Kültür" Ödülü, Kızıl Elma "Sanat" Ödülü, Kızıl Elma "Teknoloji" Ödülü, Kızıl Elma "Strateji" Ödülü, Kızıl Elma "Spor" Ödülü, Kızıl Elma "Kamu Diplomasisi" Ödülü olmak üzere toplam 11 kategoride ödüller sahiplerini buldu.Türk Dünyası'nın vizyon ve derinliğini güçlendiren başarılı kişiliği ve Türk Dünyası’nın geleceğe emin adımlarla ilerlemesinden yana gösterdiği dik duruşu ile Kızıl Elma Strateji Ödülü’ne layık görülen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir ödüllü daha hemşehrileriyle buluşturmanın haklı gururunu yaşadı.Dünyanın dört bir yanında yaşayan Türk Diasporaları'nın kanaat önderleri, düşünce ve sivil toplum kuruluşları arasında sosyo-ekonomik entegrasyonun derinleşmesini amaçlayan organizasyonda, strateji ödülünü hemşehrileri adına alan Başkan Savaş, “Türk Dünyası ile arasındaki bağların güçlenmesini hedefleyen bu organizasyonda, böylesine anlamlı bir ödüle layık görülmek bizleri onurlandırdı. Dünya Tarihi’ne yön veren bir millet olan Türkler, tarih boyunca sürdürdükleri varlıklarını geleceğe taşımak bağlamında bir arada ve entegre bir şekilde hareket etmelidir” ifadelerini kullandı.Başkan Savaş’ın Strateji Ödülüne layık görüldüğü ve 11 dalda dağıtılan 3. Kızıl Elma Ödülleri’nin kategori ve isim listesi ise şu şekilde;
Kızıl Elma Devlet Ödülü:
Almazbek Şarşenoviç ATAMBAYEV | Kırgızistan Devlet Başkanı 
Kızıl Elma Özel Ödülü:
Zenci Musa Bey | Teşkilât-ı Mahsusa Görevlisi 
Kızıl Elma Diplomasi Ödülü:
Prof. Dr. Mustafa Said YAZICIOĞLU | Devlet Eski Bakanı, Diyanet İşleri Eski Başkanı
Jandos ASANOV | TÜRKPA Genel Sekreteri 
Kızıl Elma İş Ödülü:
DEİK | Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu 
Kızıl Elma Bilim Ödülü:
Prof. Dr. Saleh SULTANSOY | TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Aziz SANCAR | Nobel Ödüllü Moleküler Biyolog
Prof. Dr. Bürkit AYAGAN | Kazakistan Devlet Tarih Enstitüsü Başkanı 
Kızıl Elma Kültür Ödülü:
Dr. Rahmi Oruç GÜVENÇ| Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu Kurucusu
EL Production Company LLP
Nedim GÜRSEL| Yazar 
Kızıl Elma Sanat Ödülü:
Prof. Dr. Muhittin Serin | 29 Mayıs Üniversitesi, İslam Sanatları Tarihi Profesörü 
Kızıl Elma Teknoloji Ödülü:
TAİ TUSAŞ | Uzay ve Havacılık Sanayi A.Ş 
Kızıl Elma Spor Ödülü:
Arman SHURAYEV | Kazak Güreşi Geliştirme Kamu Fonu Mütevelli Heyeti Başkanı
Mevlüt PEKCAN | Dünya Tekvando Şampiyonu 
Kızıl Elma Kamu Diplomasisi Ödülü:
DTİK | Dünya Türk İş Konseyi 
Gerçekleştirilen ödül töreni sonrasında, Nogay Türkü halk müziği sanatçısı ve ozanı Arslanbek Sultanbekov konserinin ardından Kazakistan Hanum Ajansı bir defile sunumu gerçekleştirdi.
HATAY’A BİR GURUR DAHA haberi 03 Haziran 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine  adına Hatay Antakya muhabirimiz Mehmet Katırcıoğlu Reklam Danışmanı adına  tarafından  2025 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle