Hatay’da kuduz alarmı

<strong>Hassa il&ccedil;esinde k&ouml;peğin ısırdığı bir &ccedil;ocuğun kuduz teşhisiyle tedavi altına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi ve İskenderun&#39;da &ouml;len bir k&ouml;peğin kuduz olduğunun belirlenmesi &uuml;zerine iskenderun, &quot;kuduz risk b&ouml;lgesi&quot; ilan edildi.</strong>
Hatay’da kuduz alarmı
Hassa ilçesinde köpeğin ısırdığı bir çocuğun kuduz teşhisiyle tedavi altına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi ve İskenderun'da ölen bir köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine iskenderun, "kuduz risk bölgesi" ilan edildi.
İskenderun’da kuduz köpek tarafından ısırılan çocuğun 36 gün sonra rahatsızlanması ve İskenderun’da bir sokak köpeğinin kuduz şüphesi ile gözlem altına alınması sonrası İskenderun, kuduz için riskli bölge ilan edildi.
İskenderun'da özel bir hastanenin bahçesinde davranışlarıyla şüphe çeken köpek, İskenderun Belediyesi Hayvan Bakım Birimi görevlilerince barınağa götürüldü. Köpeğin iki gün sonra barınakta ölmesi üzerine şüphelenen yetkililer, köpekten alınan parçayı Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderdi. Yapılan incelemede köpekte kuduz mikrobuna rastlandı. Bunun üzerine ilçede sağlık zabıta Komisyonu kurularak İskenderun kuduz için riskli bölge ilan edildi. Şehrin giriş ve çıkışlarına "kuduz risk bölgesi" yazılı tabelalar asılırken, riskli bölge uygulamasının 6 ay süreceği bildirildi. Bu arada, İskenderun’da bir çocuk kuduz şüphesiyle tedavi altına alındı. Hastanelere çocuklarını tedavi için götüren birçok kişi ise kuduz riski ile ilgili hiçbir haberlerinin olmadığını hastanede dahil bilgilendirilme yapılmadığını dile getirdiler.İskenderun kuduz riskli bölgesi ilan edilirken Hatay’ın Hassa ilçesinde 36 gün önce bir sokak köpeği tarafından ısırılan ancak ailesi tarafından düştüğü sanılarak hastaneye götürülmeyen Hayrunnisa G. (4) gözlerinin kızarması ve ağzından köpük gelmesi üzerine Hassa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hayrunnisa G. buradan İskenderun Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. İlk incelemede "kuduz" teşhisi konulan Hayrunnisa G., özel hazırlanan ambulansla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gönderildi. Hastane personeline tedbir amacıyla kuduz aşısı yapıldı.İskenderun Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol müdürü Veteriner Hekim Fevzi Özkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; İskenderun Belediyesi Veteriner Birimine bağlı köpek toplama ekibi 24.05.2015 tarihinde Numune Mahallesinden sahipsiz başıboş köpek almıştır. Alınan köpeğin saldırgan tavırlarından dolayı şüphelenmiş ve İskenderun Belediyesi Hayvan Barınağında karantinaya alınmıştır. Şüpheli köpeğin karantinada ölmesi üzerine durum İskenderun Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bildirmiştir. Laboratuarda kuduz teşhis edilmesi üzerine İskenderun Kaymakamlığı başkanlığında İlçe Hayvan Sağlık Zabıta Komisyonu 04.06.2015 tarihinde toplanarak gerekli yasal kararları almıştır. İlçemizde bu karar doğrultusunda gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Belediyemiz sahipsiz başıboş köpek ve kedileri toplamakta karantina altına almakta ve karantina sonucunda kuduz aşıları yapılmaktadır.
Hatay’da kuduz alarmı haberi 30 Haziran 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  2310 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle