HATAY'DA TELEFERİKLE TARİHE YOLCULUK

-ANTAKYA BELEDİYESİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLECEK ''TELEFERİK PROJESİ''YLE BÜYÜK İSKENDER'İN KOMUTANI SELEUKOS'UN MÖ. 300 YILLARINDA İNŞA ETTİRDİĞİ 23 BİN 600 METRE UZUNLUĞUNDAKİ SURLARIN SON KALINTILARI TURİZME KAZANDIRILACAK
HATAY'DA TELEFERİKLE TARİHE YOLCULUK
Hatay'da ihale sürecinde olan ''Teleferik Projesi'' konusunda inşaat çalışmalarına önümüzdeki yıldan itibaren başlanacağı bildirildi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ve doğal güzellikleriyle kentin muhteşem bir turizm zenginliğine sahip olduğunu söyledi.
     Kentin bugüne kadar turizmden hak ettiği payı alamamasının büyük bir kayıp olduğunun vurgulayan Savaş, bu kötü kaderi sona erdirmek için çalıştıklarını kaydetti.
     Seçim sürecinde vatandaşlara söz verdiği ''Teleferik Projesi''ni hayata geçirmek için ilk adımları attıklarının altını çizen Savaş, şöyle devam etti:
     ''Tarihi yapıların yoğun olarak bulunduğu Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan İplik Pazarı'ndan Habib-i Neccar Dağı'na kadar yaklaşık bin 150 metre uzunluğunda teleferik hattı yapmayı planlıyoruz. Proje kapsamında ilk aşamada, uzaklığa, yüksekliğe göre bir model belirledik. Seçilen modelin 24 Aralık tarihinde ihalesini yapacağız. 6 dakikada çıkış ve aynı sürede iniş olarak inşa edilecek modelle ilgili proje hazırlayarak 10 ay gibi kısa sürede inşaat çalışmalarına başlamayı hedefliyoruz. 2012 yılı içerisinde verdiğimiz teleferik sözünü yerine getireceğiz.''
     Savaş, yaklaşık 7 milyon TL'ye yapılacak teleferik projesi sayesinde uzak ve yolu kötü olduğu için çok fazla ziyaret edilemeyen, Büyük İskender'in komutanı Seleukos'un MÖ. 300 yıllarında inşa ettiği 23 bin 600 metre uzunluğundaki surların kalan son parçalarının turizme kazandırılacağını belirtti.
     Kentin, her anlamda kalkınması için çalıştıklarını vurgulayan Savaş, ''Turistler, bin 150 metre uzunluğunda olacak teleferik sayesinde, hem kentimizi yukardan izleyebilecek, hem de binlerce yılık tarihe yolculuk yapacak. Daha çok turisti şehrimize çekeceğiz, tarihi ve doğal güzelliklere sahip Hatay'ın turizmden daha fazla pay almasını sağlayacağız '' diye konuştu.
    
     -16 ADET SEYİR TERASI OLUŞTURULDU-
    
     Habib-i Neccar Dağı'nda 25 metrekare genişliğinde 16 adet seyir terası oluşturduklarını ifade eden Savaş, bu terasların şu an kullanımda olduğunu söyledi.
     Savaş, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra kentteki vatandaşların burada doğayla iç içe piknik yaparak, aileleriyle güzel vakit geçirebilmeleri amacıyla oluşturdukları terasların, teleferiğin de hayata geçmesiyle daha çok kullanılacağını kaydetti.
     Teleferikle surlara çıkanların seyir teraslarının bulunduğu alandan yaya olarak inebileceğini de vurgulayan Savaş, Antakya'nın güzelliklerini görmek isteyenlerin rahatça kenti izleyebileceğini sözlerine ekledi.