HATAY'IN İLK SEMT PAZARI KOMPLEKSİ' HİZMETE GİRDİ

Antakya Belediyesi tarafından yapılan, bünyesinde semt pazarı, Hatay Meslek Eğitimi Kursu (HATMEK), Kadın Eğitim Merkezi, çok amaçlı salon, 135 araçlık otopark, kafeterya, eşya depo alanı, yürüyen merdiven, engelli asansörü gibi birçok sosyal donatının bulunduğu "Antakya Semt Pazarı Kompleksi” açıldı. 
HATAY'IN İLK SEMT PAZARI KOMPLEKSİ' HİZMETE GİRDİ
Antakya Belediyesi’nin stadyumunun yanındaki eski Cumartesi Pazarı’nın yerine yaptığı Antakya Semt Pazarı Kompleksi’nin açılışına; Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, AK Parti il Başkanı İsmail Kimyeci, ATB Başkanı M. Ali Kuseyri, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Kamu Kurumu Müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.      Kompleksin açılışında bir konuşma yapan Adalet Bakanı Ergin, değişen ve gelişen Türkiye’ye paralel olarak Hatay’ın da değişip geliştiğini söyledi. Hatay’da yapılan hizmetler hakkında bilgi veren Bakan Ergin, "Antakya Belediyesi pazarcı esnafının büyük bir sorununu çözen bu kompleksi yaptı. Yetmez ama evet diyoruz. Antakyalılar ve Hataylılar bundan çok daha fazlasını hak ediyorlar. Bu ve bunun gibi hizmetlerimiz devam edecek. Bu kompleksin yapılmasında emeği olan Antakya belediye Başkanı Lütfü Savaş ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi. 
     Hatay’ın son yıllarda güzel hizmetlerle buluştuğunu ifade eden Bakan Ergin, "Hatay’ın ilçeler arası bütün yolları tamamlanmak üzere. Habib-i Neccar dağının zirvesine ecdadımızın yaptığı kalenin tekrar ayağa kaldırılması için projeler yapılıyor. Yakın bir tarihte kalenin surlarını yeninde görmeye başlayacağız. Dünyanın en büyük arkeoloji müzesini 29 Ekim 2013 tarihinde faaliyete geçireceğiz. Tarımda sulama projeleri tamamlanmak üzere. Karaçay Barajı bu yıl su tutmaya başlıyor ve Reyhanlı Barajı da 2015’te su tutacak. Yapılan bu hizmetler Hataylılara yetmez ama evet diyoruz. Hataylılar daha fazlasına layıktır.” açıklamasında bulundu.

     Konuşmasında Antakyalılara bir müjde veren Bakan Ergin, yeni doğan çocuklarının nüfusunda yazan Hatay merkez yerine artık Antakya yazılacağını söyledi.      Pazarcıların işkence çekerek satış yapmaya çalıştığı eski Pazar yerine Türkiye’de benzeri bulunmayan bir kompleks yaptıklarını söyleyen Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş; "Komplekste haftanın belli günleri Pazar kurulacak, belli günlerde Hatay’ın ilçelerinden, beldelerinden, köylerinden insanlarımız yöresel ürünlerini sergileme ve satış imkânı bulacaklar. Türkiye’de benzeri bulunmayan tesiste pazarcı esnafımız modern ve hijyen ortamlarda satış yapabilecek, pazara gelen insanlarımız araçlarını otoparka park edip asansörler ve yürüyen merdivenlerle istedikleri mekana ulaşıp alışverişlerini çağdaş ve rahat ortamlarda yapabilecekler. Tesiste bulunan HATMEK ve Kadın Eğitim Merkezi’nde kursiyerlerimiz farklı branşlarda eğitim alabilecekler. Şu anda 321 kursiyerimiz 8 farklı branşta kurs eğitimlerini sürdürüyor. Bu kurslar periyodik olarak devam edecek. Tesisin çok amaçlı salon bölümünde ise konser, tiyatro, sergi, toplantı v.b kültürel ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirilebilecek. Çok amaçlı salon, kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımıza, derneklerimize ve odalarımıza tahsis edilebilecek.” dedi.       21. yüzyılda dünyanın her alandaki standartlarının yükseldiğini belirten  Vali Lekesiz ise kadını ve erkeği ile daha güçlü bir Hatay’ı inşa etmeye çalıştıklarının altını çizdi.      Kompleksin açılışında; ATB Başkanı Kuseyri, ATSO Başkanı Çinçin, Pazarcılar Derneği, Mahalle Muhtarı ve Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdulrahman Taşçıoğlu, günün anlam ve önemine binaen birer konuşma yaptılar.