HATAY’IN TARİHİ DOKUSU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi(ICOMOS) tarafından düzenlenen Dünya Anıtlar ve Sitler Günü Konferans ve Paneli, Hatay’ın kültür mirasına sahip çıkan ve onu koruyan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin(HBB) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
HATAY’IN TARİHİ DOKUSU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
HBB Meclis Salonu’nda gerçekleşen panele HBB Genel Sekreteri Hasan Maden, HBB Genel Sekreter Yard. Sait Günal, HBB Daire Başkanları İkbal Polat, Nihat Tazearslan, Mehmet Bozkurt, Ramadan Sever, Bayram Öksüz ve Gülseren Malcı’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım gösterdi.ICOMOS Türkiye Milli Komite Üyesi Prof. Dr. Tamer Gök’ün açılış konuşması ile başlayan panelde, Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hatice Pamir, Antakya’nın Kent Dokusu ve Spor Yapıları sunumunu gerçekleştirdi.Antakya’nın kültür birikimi bakımından zengin bir kent olduğunu belirten Pamir, 2004 yılından itibaren Antakya’da yüzey araştırmalarına başladıklarını belirterek çalışmalarının gün geçtikçe detay kazandığını söyledi. 3. ve 4. yüzyıl tipik Antakya ev planlarına HBB’nin 2012 yılında başlattığı Teleferik Projesi kazı çalışmalarında ulaştıklarını kaydeden Pamir, geçtiğimiz günlerde kazı alanında bulunan ve bir anda dünya gündemine oturan nadide mozaik hakkında açıklamalarda bulundu.Mozaiğin içeriğiyle ilgili değerlendirmeler yapan Pamir, “Mozaik üç kısımdan oluşmaktadır; ancak bir kısmının tamamı belli değildir. İskelet figürü 1. yüzyıl Roma’sında hayatın coşkusunu anlatmak için kullanılmaktaydı. 3. yüzyıla ait bu eserin yer aldığı evin sahibinin bu geleneği yaşattığını düşünüyoruz” diyerek özellikle son günlerde çok konuşulan ve yorumlar yapılan mozaik hakkında elde ettikleri arkeolojik tespitleri dile getirdi.Konferansın devamında Antakya’da yapılan spor oyunları hakkında da bilgiler aktaran Pamir, antik çağlarda Harbiye bölgesinde çok önemli organizasyonların düzenlendiğini ve MS. 520 yılına kadar Antakya’da olimpiyat oyunlarının devam ettiğini ifade etti. Sözlerine Antakya’nın bugün olduğu gibi tarihte de spor açısından canlı bir kent olduğunu belirterek devam eden Pamir, bugüne kadar gerçekleştirdikleri tüm kazı çalışmalarında kendilerine desteklerini sunan Başkan Savaş’a teşekkür etti.Konferansın devamında 'Antakya’nın Tarihi Dokusunun Zaman- Mekan- Bağlam ile Kesişimleri' sunumunu gerçekleştiren MKÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu, Antakya’nın MÖ. 300 yılından günümüze kadarki sürecini başlıklar halinde katılımcılarla paylaştı. Bununla beraber Mersin Üniversitesi Restorasyon ve Koruma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İpek Durukan da, Hatay ve civarında yapılan çalışmalar hakkında istatistiki bilgilerle konferansa katkı sağladı.
 
HATAY’IN TARİHİ DOKUSU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR haberi 02 Mayıs 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine  adına Hatay Antakya muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1875 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle