HBB BAYAN BASKETBOL TAKIMINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ!

Hatay Büyükşehir Belediyesi Bayan Basketbol Takımı  ve Erdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin down sendromlu öğrencileri bir araya geldi.
HBB BAYAN BASKETBOL TAKIMINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ!
Erdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin örnek bir etkinliğe imza attı. 21 Mart Dünya Down Sendromlu günü münasebetiyle Hatay Büyükşehir Belediyesi Bayan Basketbol Takımı  ve Erdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin down sendromlu öğrencileri bir araya geldi. Bayan Basketbol takımı ile hoşça vakit geçiren down sendromlu çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. Hatay Büyükşehir Belediyespor’un Bayan Basketçilerinin, ilgisi oldukça fazlaydı. Down sendromlu çocukların attığı her baskette onların sevinçlerine ortak olan bayan basketçiler, örnek bir davranışa imza attılar. Etkinlikte Hatay Büyük Şehir Belediyespor’lu Bayan Basketçiler Down Sendromlu çocuklarla tek tek ilgilenerek birer Tişort hediye ettiler, birlikte Basket oynadılar. Etkinlikte Gazetecilere konuşan, Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezleri Müdürü Zeynel Abidin Erdem; “Down Sendromu bir hastalık değildir, Genetik bir farklılıktır” dedi.
Bu organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkürlerini sunan Erdem, konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi; “Down Sendromlu bireylerde 21.inci kromozomdan 3 tane vardır. Bu fazlalık bireyin fiziksel ve zihinsel özelliklerine de yansımakta, gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Down sendromuna sebep olan faktörler henüz tespit edilememiştir. Tüm dünyada  6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir sayı olmasa da yaklaşık 100.000 Down Sendrom’lu kişi olduğu tahmin ediliyor. Down sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur. Tek yol eğitimdir. 0-2 ay itibariyle eğitime başlamak son derece önemlidir. Bu eğitim için MEB’in özel rehabilitasyon merkezleri bulunmakta ve raporu bulunan Down Sendromlu çocuklara burada ücretsiz eğitim verilmektedir. Ücretsiz eğitimden yararlanmak için; bebeğin tanı sonucuyla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın duyurduğu hastanelerden birine giderek, engel derecesi ve durumunu bildiren bir rapor almak ve bu raporla birlikte ikamet edilen bölgedeki rehberlik araştırma merkezinden (RAM) rapor çıkartılması gerekmektedir.  Normal bireylerde olduğu gibi Down Sendrom’lu çocuklarda da bireysel farklılıklar vardır.Ancak en önemli konu erken tanıdan hemen sonra onların güçlü yanlarının  tespit edilmesi ve o doğrultuda eğitimlerine başlanmasıdır. Bizler Erdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri olarak bu anlamlı günde toplumda  farkındalık yaratarak çocuklarımızı önyargılardan uzak bir bakış, erken ve sürekli bir eğitimin önemine dikkat çekmek istedik. Hatay Büyükşehir Belediyesi Bayan Basketbol Takımı ile Kurumlarımızda eğitim gören Down Sendromlu  çocuklarımız beraber maç yaptı. Çocuklarımızın mutlu olması, Sporcu bayanların ilgisi çocuklarımıza verdikleri hediyeler bizleri de mutlu etmiştir.  Bu anlamada topluma mesaj verme noktasında bizimle ortak hareket eden başta Hatay Büyükşehir Belediyesi Bayan Basketbol Takımı sporcularına ,antrenörlerine teşekkür ederiz.” Dedi. 
İzzet NAZLI
Hatay Söz Gazetesi- Muhabir