İskenderun Belediyesinde Toplu İş sözleşmesi imzalandı.

İskenderun Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.
İskenderun Belediyesinde Toplu İş sözleşmesi imzalandı.
Belediye Başkanı Civelek, belediye salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, belediye işçilerine Türkiye ortalamasının üzerinde zam yapıldığını belirtti.
     İşçi dostu ve emekçiden yana olduğunu vurgulayan Civelek, ''Emek kutsaldır, emek en yüce değerdir. Üretim kutsaldır. Eğer bir insan kendine saygı duymak istiyorsa bence üretmelidir. Üreten insan kendine saygısı olandır'' dedi.
     Civelek, bir toplumun ülkeler arasında saygın olmak istiyorsa üretmesi gerektiğine değinerek, üreten toplumların çağdaş olduğunu ifade etti.
     ''Eşit işe, eşit ücret olmalıdır'' diyen Civelek, belediye gibi kurumların herkese ait olduğunu, bu nedenle de hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.
     Hizmet-İş Sendikası Genel Sekreteri Devlet Sert ise toplu iş sözleşmesinin kırgınlığa zemin oluşturmadan masada barış, anlayış ve sosyal diyalog içinde sonuçlanmasından memnuniyet duyduğunu bildirerek, ''Bazen öyle noktaya geliyorsunuz ki anlaşmazlık ortaya çıkıyor, eylem, grev oluyor. Bunlara zemin oluşturmadan İskenderun'da böyle bir yapılanmanın, böyle bir toplu sözleşmenin merasimine ilk defa şahit oluyorum. İskenderun Belediye Başkanımızı her yerde örnek gösteriyoruz. Bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz'' diye konuştu.
     Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Yetim ise belediyeyi taraf olarak değil, sosyal ortak olarak gördüklerini belirterek, ''2012-2013 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri olumlu sonuçlandı. Çok güzel sözleşme oldu. Çalışanlar olarak bize düşen, halka, belediyeye daha çok çalışmak olacaktır'' dedi.
     Belediyede çalışan 110 işçiye birinci yıl için yüzde 44 oranında zam yapıldığına dikkati çeken Yetim, ikinci yıl için de yüzde 10 olan artış oranının Civelek'in isteği ile yüzde 15'e çıkarıldığını dile getirdi.
     İmza töreninin ardından Civelek ve Sert işçilerle davul zurna eşliğinde halay çekti.