İZMİR METROPOLİTİ VE EPİSKOPOSU FRANCESCHİNİN ZİYARETİ

 İzmir Metropoliti ve Episkoposu Ruggero Franceschini Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a makamında nezaket ziyaretinde bulundu.
İZMİR METROPOLİTİ VE EPİSKOPOSU FRANCESCHİNİN ZİYARETİ
  Belediye Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Hristiyan alemince her yıl 29 Haziran?da geleneksel olarak Antakya'da kutlanan St.Pierre Bayramı etkinliklerine katılım göstermek üzere kente gelen Franceschini bu bölgenin ilk piskoposunun kendisi olduğunu, bu bölgede görev yapan belediye başkanlarına nezaket ziyaretlerini gelenek haline getirdiğini ifade etti.
     Franceschini Antakya'nın barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamının tüm dünyaya örnek olması gerektiğini belirterek, kendilerini burada azınlık gibi görmediklerini, bulduğu her fırsatta Antakya'nın hoşgörü ortamını tüm dünyada anlattığını belirtti.
                         
                    
     Savaş ise farklı dinlerin, kültürlerin, renklerin buluştuğu yer Antakya'nın bu özelliklerinin dünyada eşi benzeri olmadığına inandığını, burada dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun tüm insanların kardeş gibi yaşadığını ifade etti.
     Papayı, Antakya'da görmekten büyük mutluluk duyacağını kaydeden Savaş, ''üç ayrı semavi din ve buna bağlı olan mezhepler, etnik guruplar burada kardeşçe yaşamaktadır. Bu örneği Dünya'ya tanıtmak için papayı da aramızda görmek isteriz. Bu vesileyle şahsınızda tüm Hristiyan hemşehrilerimin St.Pierre Bayramı?nı tebrik ediyorum'' ifadelerine yer verdi.
     Ziyarete İzmir Metropoliti ve Episkoposu Ruggero Franceschini'nin yanı sıra Antakya Katolik Kilisesi Cemaati Ruhani Lideri Domenico Bertogli ve İzmir Episkoposu Özel Kalem Müdürü Marco Dondı katılım gösterdiği belirtildi.