Kadın adaylarını seçilecek yerde görmek istiyoruz

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:arial; font-size:14px">Hatay&rsquo;ın Defne İl&ccedil;esi Kent Konseyi Kadın Meclisi Y&uuml;r&uuml;tme Kurulu Başkanı Av. Bedia &Ouml;zt&uuml;rk, kadın Milletvekili adaylarını se&ccedil;ilecek yerde g&ouml;rmek istediklerini belirtti.</span>
Kadın adaylarını seçilecek yerde görmek istiyoruz

AGC VE HGC de Basın toplantısı düzenleyen Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi adına konuşan Başkan Bedia Öztürk, Defne Kent Konseyi Kadın Meclisinin amacı kadınların, bilimsel, teknolojik, sanatsal, sosyal ve kültürel hayatta rol almalarını ve toplumsal yaşamda üretim, iş, siyaset, kültür, sanat alanında söz sahibi olmalarını sağlamak için çalışmalar yapmak ve yapılan çalışmalara destek vermek olduğunu kaydederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:“Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi tüm siyasi yapılara ve partilere eşit uzaklıkta ve tarafsızdır. Dil, din, ırk, etnik köken, felsefi düşünce ayrımcılığı yapmaz. Temel insan hak ve hürriyetleri, özgürlük, eşitlik, kardeşlik temelinde çalışmalarını yürütür.Amacımız ve çalışma prensiplerimiz çerçevesinde yaklaşan genel seçimlerle ilgili siyasi partilere çağrı yapmaktayız. Ülkemizde kadınlar her alanda olduğu siyasette de söz sahibi değildir. Yıllar geçtikçe siyasete katılım açısından geriye bir gidiş söz konusudur. Ülkemiz siyasete katılımı açısından 1935 yılında dünyada 2.sırada iken günümüzde 96 ülke arasında 90.sırada bulunmaktadır.Ülkemizde 535 milletvekilinin 77’si, 26 Bakanın 1’i, 81 Valinin 2’si,25 Müsteşarın 1’i,30 Büyükşehir Belediye Başkanının 3’ü,174 Rektörün 14’ünün kadın olduğu,43 ilde ise kadın milletvekilinin bulunmadığı ülkemizde, kadınların hak ettiği yerde olmaması ve kadın haklarının ihlal edilmesi şaşırtıcı değildir”.Av. Bedia Öztürk, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde parlamentoda daha fazla kadın Milletvekili istedikleri açıklamasının son bölümünde ise şu görüşlere yer verdi:“Yasalar tek başına bu sorunun çözümü için yeterli değildir. Önemli olan kadın-erkek eşitliğinde, toplumsal cinsiyet eşitliğinde toplumsal bir zihniyet dönüşümünün yaşanması ve bunun sağlanması gerekmektedir.Toplumda kadın-erkek eşitsizliğini ve kadının baskı altına alınmasını meşrulaştıran zihniyet, kadının ikinci planda kalmasının ve kadına yönelik her türlü şiddetin sorumlusudur. Bu nedenle kadınların siyaset içerisinde çok daha etkili bir güç olarak yer alması bir ihtiyaçtır.Kadına yönelik şiddet, yoksulluk ve ayrımcılığın ortadan kalkması için kadının siyasetteki gücünün büyümesi zorunluluktur. Bu nedenle 2015 genel seçimlerinde temsilde adaleti ve eşitliği sağlamak için tüm siyasi partilere seçilebilir sıralarda eşit sayıda kadın aday göstermeleri çağrısı yapıyoruz. Demokrasi için kadın adaylara yer verin. Kadın adayların desteklenmesi ve siyasette daha çok kadın olması durumunda siyasi üslup iyi yönde değişecek ve kadın sorunlarına daha hızlı ve etkin çözüm üretilebilecektir. Mecliste kadınlar olsun istiyoruz.

Adalet, eşitlik ve demokrasi istiyoruz. Taleplerimiz ve mücadelemiz kadın her alanda eşit duruma gelene ve kadının insan hakları gerçekleşene kadar devam edeceğini belirterek, siyasi partilere çağırımızı yineliyoruz. Göstermelik değil, seçilebilir sıralarda eşit sayıda kadın aday istiyoruz”.