MOZAİK YOLU PROJESİ İSVİÇRE’DE

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ilimizin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin dünyaya açılması ve bu bağlamda Hatay’ın her yönüyle bir dünya şehri olarak değerlendirilmesi amaçlarıyla ulusal ve uluslararası mecralarda önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.
MOZAİK YOLU PROJESİ İSVİÇRE’DE
Anadolu'nun tarihi mirasını tanıtmak amacıyla ulusal ve uluslararası projeler geliştiren ve Demet Sabancı Çetindoğan'ın Yönetim Kurulu Başkanlığında kurulan ONE Derneği ile işbirliği halinde çalışmalar yürüten Başkan Savaş, Türkiye'nin kültürel mirasına, tarihi ve doğal zenginliklerine sahip çıkma amacıyla başlattığı ‘Mozaik Yolu’ projesinin uluslararası ilk adımını, İsviçre'nin Gstaad kasabasında, mozaik detaylı eserlerin de tanıtılacağı bir sergide attı.İsviçre'nin Bern kantonuna bağlı Gstaad köyünde düzenlenen ve sanatçı Sevan Bıçakçı'nın mozaik detaylı eserlerinin de tanıtıldığı sergiye Başkan Savaş ve ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın yanı sıra, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prens Vittorio Emanuele e Marina di Savoia, Prens Michel de Yougoslavie ile Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep'ten yetkililer katıldı.Açılış konuşmasını yapan Çetindoğan, tüm katılımcılara teşekkür ederek "Türkiye'nin binlerce yıllık tarihe sahip şehirleri Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'nın tanıtımını yapıyoruz. ONE Derneği ve Mozaik projesiyle Türkiye'nin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerine olan ilgiyi artırmak, uluslararası çapta marka olmasını sağlamak için aynı yolu takip ediyoruz. Bugün projemizin ilk adımını İsviçre'de atıyoruz" dedi.Proje, MÖ 4 binden günümüze kadar sayısız uygarlıkların, kültürlerin, inançların izlerini taşıyan Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa bölgelerinde, son yüzyılda yapılan kazı çalışmaları sonucu gün yüzüne çıkarılan sayısız mozaik eserin bilinirliklerinin artması ve dünya çapında tanınmasını hedefliyor.Tüm dünyadan üst düzey kişilerin önemli buluşma merkezi olan Gstaad, ONE Derneği'nin başta Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın olmak üzere Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep büyükşehir belediyelerinin desteğiyle ve ONE Derneği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın öncülüğüyle yürüteceği projenin uluslararası anlamda ilk tanıtım çalışması prestijli bir adımla başlamış oldu.Gstaad Palace Hotel'de düzenlenen gecede mücevher ustası Bıçakçı'nın mikro mozaik ayrıntılı yüzüklerini de içeren eserleri sergilendi. Proje, 28 Mayıs'ta Venedik Mimarlık Bienali'nde de tanıtılacak. ONE Derneği, İsviçre ve İtalya'nın yanı sıra İngiltere ve ABD'de bulunan dünyanın önde gelen müzeleriyle projenin tanıtılması için anlaşma aşamasında olduğunu açıkladı.
MOZAİK YOLU PROJESİ İSVİÇRE’DE haberi 17 Şubat 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine  adına Hatay muhabirimiz Erkan Mutlu İnan adına  tarafından  505 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle