MÜLTECİ KRİZİ SEMPOZYUMU

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Dünya Tabipler Birliği tarafından organize edilen ve Türk Tabipler Birliği’nin katkılarıyla 26-27 Şubat tarihlerinde İstanbul Point Hotel’de düzenlenen, “Savaş, Göç ve Sağlık: Hekimler Ne Yapmalı?” başlıklı sempozyuma katıldı.
MÜLTECİ KRİZİ SEMPOZYUMU
Uluslararası düzeyde saygın uzmanların, çeşitli ülkelerden tabip birliği temsilcilerinin, belediye başkanlarının ve çok sayıda hekimin katıldığı sempozyumda, binlerce insanın göç yolunda savaştan, çatışmadan, açlıktan, ölüm tehlikesinden kaçarak önce hayatta kalmaya sonra da hayata tutunmaya çalıştıkları ve bu yönüyle günümüze dek karşılaşılan en büyük mülteci krizi olarak nitelendirilen süreç ayrıntılarıyla ele alındı.Sempozyumda, Suriye’de yaşanan savaş ortamı nedeniyle Hatay’a göç eden sığınmacıların yaşamlarına dair kapsamlı bir sunum gerçekleştiren Başkan Savaş, sığınmacıların ve Hatay halkının yaşananlardan ne şekilde ve hangi boyutlarda etkilendiğini hem tıp doçenti hem de belediye başkanı kimliğiyle değerlendirdi. 
Başkan Savaş sunumunda Suriye’de yaşanan savaşın ve bu nedenle gerçekleşen göçlerin bir sonucu olarak Hatay’da ortaya çıkan sosyokültürel ve ekonomik krizler hakkında bilgiler ve fotoğraflar paylaştı. Katılımcıları sağlık alanında yaşanan sorunlar hakkında da bilgilendiren Başkan Savaş, sayısal verilerle desteklediği sunumuyla konuya olan hâkimiyetini ortaya koydu.Belediye başkanlığı görevinin yanı sıra tıp hekimi ve aynı zamanda akademisyen kimliğiyle insan hakları konusunda duyarlılığıyla tanınan Başkan Savaş, Hatay’da sığınmacılar ile yerel halka hizmet veren hastane kapasitelerinin ve sağlık çalışanı sayısının yeterli olmadığını vurguladı. Başkan Savaş, bunların yanı sıra hasta bekleme sürelerinin uzadığına ve hastane enfeksiyonlarının artış gösterdiğine de dikkat çekti.
MÜLTECİ KRİZİ SEMPOZYUMU haberi 02 Mart 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine HATAY BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ adına Hatay Antakya muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1200 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle