ROMA DEVRİ ANTAKYA'SI AÇIĞA ÇIKIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), Hatay’ın tarihi ve kültürel mirasını tüm dünyaya tanıtmak ve sayısız uygarlığın, kültürün, inancın eşsiz izlerini taşıyan nadide şehri uluslararası platformlara marka bir kimlikle taşımak amacıyla çalışamalarına her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın sahip olduğu değerlerin gün yüzüne çıkarılması ve şehrin hem ulusal hem de uluslararası mecralarda hak ettiği saygınlığa ulaşması amaçlarıyla gerçekleştirilen çalışmaları sunduğu teşvikler ve olanaklarla destekliyor.
ROMA DEVRİ ANTAKYA'SI AÇIĞA ÇIKIYOR
Başkan Savaş, 25 Nisan Pazartesi günü üretken tarihçi kimliğiyle tanınan ve Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve gazeteci-yazar Yalçın Bayer ile birlikte HBB’nin başlattığı “Teleferik Projesi” çalışmaları sırasında arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılan nadide mozaiği yerinde inceledi.Kazı alanında incelemelerde bulunan Ortaylı, üzerinde Grekçe, ‘Neşeli ol, hayatını yaşa’ yazan ve tüm dünyada gündem olan mozaik ile Roma Devri Antakyası’nın açığa çıktığına vurgu yaparak, kazı alanı yakınında yeni mozaiklerin de bulunabileceğini ifade etti. 4 ilin mozaiklerinin “Mozaik Yolu Projesi” ile dünyaya tanıtılacağını belirten Ortaylı, projenin bu yönüyle oldukça çekici bir çalışma olduğunu ifade etti. 
İncelemeler esnasında gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili olarak konuşan Başkan Savaş, ‘Teleferik Projesi’ inşa çalışmaları sırasında bulunan mozaikleri, HBB tarafından başlatılacak olan yeni bir ‘Müze-İstasyon Projesi’ yle hem koruma altına alacaklarını hem de Hatay’ın sahip olduğu tarihi değerlerin tanıtımına katkı sağlayacaklarını belirtti. Başkan Savaş ayrıca, ONE Derneği tarafından başlatılan Mozaik Yolu Projesi ile Hatay’ı da kapsayan 4 ilin mozaiklerinin tüm dünyayla paylaşılarak tanıtılacağının altını çizdi.
Müze- İstasyon konseptli proje yapımında Anıtlar Kurulu’yla ortaklaşa çalışma yürütüldüğünü de belirten Başkan Savaş, engel teşkil edecek herhangi bir durum ortaya çıkmadığı sürece bu yılın sonunda teleferik inşaatının tamamlanabileceğini ifade etti.Kazı alanında açıklamalarda bulunan Çetindoğan ise “Tarihi ve kültürel değerlerimizi özellikle yurt dışında tanıtmak amacıyla kurulan bir derneğiz. Projelerimizden önemli bir tanesi de Mozaik Yolu Projesi. Önümüzdeki ay mozaiklerimizin tanıtımı için İtalya’da olacağız. İlerleyen zamanlarda İngiltere, ABD, ve Fransa’da mozaiklerimizin tanıtımını gerçekleştireceğiz. Antakya tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir şehrimiz. Burada olmaktan son derece memnunum. Çıkan mozaiği görüp etkilenmemek mümkün değil” şeklinde konuştu.
ROMA DEVRİ ANTAKYA'SI AÇIĞA ÇIKIYOR haberi 27 Nisan 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine  adına Hatay Antakya muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  4405 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle