SEÇMELİ ARAPÇA DERSİNİ ÖNEMSİYORUZ

Devletin asimilasyon politikalarının yanında halkımızın çocukların Türkçeyi aksanlı konuşmasından duydukları kaygı anadilimize yabancılaşmayı beraberinde getirdiğini dile getiren Samandağ HDP İlçe Örgütü adına Av. Adnan Eryılmaz basın açıklamasını okuyarak şunları söyledi. “ On yıllardır savunageldiğimiz ve en temel insan haklarından anadilde eğitim hakkı mücadelesinin bir meyvesi olan seçmeli Arapça dersinin, anadilde eğitim hakkının elde edilmesinde bir başlangıç olarak görülmesini, bu kazanımın hayat bulması, kadük kalmaması için halkımız tarafından sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyor ve talep ediyoruz. Arapça dersinin yaygınlaşması aynı zamanda resmi ideolojinin farklı dillerin ve kültürlerin ülkenin bütünlüğüne zarar vereceği hezeyanının ve halklar arasındaki önyargıların yerle bir edilmesine katkı sunacağı çok açıktır.
SEÇMELİ ARAPÇA DERSİNİ ÖNEMSİYORUZ

Dil, insanın iletişim aracıdır. İnsanın kendisini, çevresini, toplumu anlama ve anlamlandırma, ifade etme aracıdır. Dil aynı zamanda insanın yaşadığı insan topluluğunun duygu ve düşünceleri rehberliğinde geçmiş ile gelecek arasında köprü kurma, bu günü ve geleceği şekillendirme etkinliğinin en büyük enstrümanıdır. Zira dil, toplumun ürettiği tüm maddi ve manevi değerlerin taşıyıcısıdır. Yaygın bir söylemdir “ Geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz”. Bu söylem salt tarih bilgisine sahip olmayı ifade etmez. Aynı zamanda insanın yaşadığı toplumun ürettiği, sahip olduğu tüm değerleri, deneyimleri maddi ve manevi süreçleriyle birlikte kavraması gerektiğinin ifadesidir. Bu nedenle insanın anadili ile yaşayacağı kopuş, sadece bir dil kaybından ibaret olmayacaktır. Aynı zamanda o insanın, bütün unsurlarıyla geçmişi kaybetmesini, bugünde ve gelecekte kendisine, toplumuna yabancılaşmasını ve yalnızlığı getirecektir. Devletin asimilasyon politikalarının yanında halkımızın çocukların Türkçeyi aksanlı konuşmasından duydukları kaygı anadilimize yabancılaşmayı beraberinde getirmiştir. Ancak halkımızın bu kaygıyı duyması yersizdir. Zira hiçbir dil her coğrafyada aynı ağız ve lehçe ile konuşulmamaktadır. Anadilimiz Arapça bile bütün Arap ülkelerinde aynı ağız ve lehçe ile konuşulmadığı gibi, Amerikalıların ve İngilizlerin konuştuğu İngilizce de aynı aksana, ağza sahip değildir.  Keza Türkçe de öyledir. Aynı ülke sınırları içinde farklı lehçe ve ağızların, aksanların olması utanılacak bir durum değildir. Bilakis farklı kültürlerin ve inanışların varlığına işaret etmesi nedeni ile de bir güzelliktir, zenginliktir. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında geçerli olacak seçmeli Arapça dersinin- 19 Şubat’a kadar seçilebilir- tercih edilmesi konusunda halkımızın gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Anadilde eğitim hakkının, en temel insan haklarından olduğunun altını çizerek halkımızın, yasalarla tanınmış haklarını hiçbir tereddüt duymadan kullanmaları gerektiğini, anadilde eğitim hakkı mücadelesinde de  yanlarında olduğumuzu açıkça ifade etmek isteriz.  

SEÇMELİ ARAPÇA DERSİNİ ÖNEMSİYORUZ haberi 17 Şubat 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  410 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle