Sözümüz Var Meclisinden açıklama

“Samandağ Belediyesi’nin ilk meclis toplantısında hayal kırıklığı yaşadık.
Bizi Sayfanızda Paylaşın
Sözümüz Var Meclisinden açıklama

Belediye yönetimine ve bütün belediye organlarına çoğulcu demokrasi şarttır” diyen Sözümüz Var Meclisi ve DSP Samandağ belediye meclis üyeleri  yaptıkları açıklamasında şu ifadelere yer verdiler: “31 Mart seçimlerinin halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Seçilen Belediye 

Başkanı Sayın Refik Eryılmaz ve bütün Meclis üyelerini kutluyor, başarılar diliyoruz.

Söz verdiğimiz gibi Samandağ Belediyesi ile ilgili bütün çalışmalarımızı halkımız ile paylaşacağız. Samandağ Sözümüz var Meclisi ve Samandağ DSP belediye Meclis üyeleri olarak Samandağ belediye meclisinin ilk toplantısı ile ilgili düşüncelerimizi halkımız ile paylaşıyoruz.

                           ÇOGUNLUK DİKTATÖRLÜĞÜ DEĞİL ÇOĞULCU DEMOKRASİ

Samandağ Belediyesi’nin bundan sonraki yönetim-denetim şeklinin belirlendiği ilk toplantı, demokrasi, şeffaflık, denetlenebilirlik,  çoğulculuk açısından önem taşıyor.  Seçim öncesi ve seçim sonrası bütün konuşma ve yazılarda demokrasi,  şeffaflık ve denetlenebilirlik vaatleri verildi. Fakat maalesef ilk toplantıdan hayal kırıklığı ile ayrıldık.  Refik bey ve CHP’li meclis üyeleri çoğulcu demokrasiden değil çoğunluk diktatörlüğünden yana tavır aldılar. Demokrasi, şeffaflık vb vaatleri daha ilk toplantıda yerle bir oldu.  İlçe olarak çoğunluk diktatörlüğünden çok kaybettik ve hala kaybetmeye devam ediyoruz.  İlçemizin çoğunluk diktatörlüğünden kurtulma zamanı gelmiştir.

                             İLK TOPLANTIDA MUHALEFETE AMBARGO

Herkesin bildiği gibi Samandağ Belediyesi’nde en önemli komisyonlar imar ve plan bütçe komisyonlarıdır. Büyük Rantın döndüğü komisyonlar İmar ve bütçe komisyonlarına şeffaflık ve denetlenebilirlik, Çoğulculuk gereği muhalefetten en az bir üye ile yer alması sağlanmalı idi.  Bu iki komisyona Muhalefetin girmesi Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın önerisi ile engellenmiştir. Sözde demokratik davranılarak göstermelik olarak diğer komisyonlarda üye sayısı 5 yapılarak muhalefetin 1 kişi ile temsil edilmesi sağlanmış fakat özellikle rant’ın, paranın büyük döndüğü İmar ve bütçe Komisyonu üye sayısı bilinçli bir şekilde üç ile sınırlandırılmıştır.  Belediye Başkanı Sayın Refik Eryılmaz’ın önerisi ile Maalesef İmar ve bütçe komisyonunda ile üye sayısı sadece üç ile sınırlandırılarak muhalefetin 1 kişi ile de olsa üye vermesi engellenmiştir. Muhalefeti engellemek çoğulcu demokrasiye, şeffaflığa, denetlenebilirliğe aykırıdır. Samandağ Belediye Meclisinin anti şeffaflık yönelimi Seçim sonrası olumlu beklentilerimizi boşa çıkarmıştır. Samandağ’da On yıllarca bu olumsuz, dayatmacı ve oldu bittici anlayış ile mücadele ediyoruz. Samandağ Belediyesi’nin yeni dönemde yeni yönetimi yol yakınken çoğulcu demokrasiye davet ediyoruz.

                 İMAR VE BÜTÇE KOMİSYONU ÜYE SEÇİMİ YENİLENSİN

 Demokrasi Çoğunluk değil, Çoğulculuktur. Demokrasi az olsun benim olsun değil, birlikte yönetimdir.  Demokrasi kapalılık değil, açıklık, şeffaflık ve denetlenebilirliktir.  Samandağ belediye Başkanını ve meclisini çoğulcu demokrasiye davet ediyoruz. İmar ile Plan ve Bütçe Komisyonları seçimlerinin çoğulcu demokrasiye uygun olarak yeniden yapılmasını öneriyoruz. Bu öneri çeşitli bahaneler ile ret edilmemelidir. Belediye Meclis ve başkanı Samandağ ilçemize karşı dürüst olmak zorundadır.

 

Sözümüz Var Meclisinden açıklama haberi 12 Nisan 2019 15:54 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Samandağ Belediyesi adına Hatay Samandağ muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından Belediyeler sektörüne eklenmiş olup 1015 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle