Sutaşının derdi akmayan dere

Sutaşı Mahallesinin alt ve üst yapı sorunları konusunda Mahalle muhtarı Mehmet Cemali ile bire bir konuştuk. Samimi bir yaklaşım gösteren Muhtar Cemali; sutaşı mahallesinin sorunlarının çözümü için Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’den destek istedi. 
Sutaşının derdi akmayan dere
Sutaşı Mahallesine ziyaretimiz sırasında genel konumu ve yaşama biçimine biraz dokunmak istedik. Büyükşehir yasasından önce Belde konumunda olan Sutaşı Büyükşehir yasasıyla birlikte artık Mahalle statüsündedir. Sutaşı; kırsal nitelikli bir yerleşimdir. En önemli geçim kaynağı seracılık, turfanda ve sebzeciliktir. Büyükbaş hayvancılık ve narenciyecilik yapılmakla birlikte, çok sayıda kişi değişik meslek guruplarında yurtdışında çalışmaktadır.9.000 Nüfusa sahip olan Sutaşı 1100 metrelik bir alana sahip. Mahallenin doğusunda yeşil yazı batısında Samandağ kuzeyinde Kuşalanı güneyinde çöğürlü mahallesi ile arasında devamlı akışı olan Asi Nehri geçmektedir.Muhtar Mehmet Cemali Sutaşı Mahallesinden geçen Asi nehrinin temizliğe ihtiyacı olduğunu dile getirirken, Mahallenin engebeli konumu nedeniyle suyun bazı yerlerde kesintisiz bazı yerlerde ise kesintili geldiğini belirtti. Su şebekemiz eski olduğundan dolayı Başkanımız Mithat Nehir’in girişimiyle tüm Mahalleye yetecek aynı zamanda Kuşalanı, Koyunoğlu ve Yeşil Köye paralel olarak hepsine verilecek bir havuz projesi gündemde bu projenin bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz.  Muhtar Cemali sözlerine şöyle devam etti; “Mahallenin temizliği konusunda genel olarak bir sıkıntımız yok. Belediyemizin temizlik konusunda gösterdiği titizliği aynı şekilde vatandaşımızın da göstermesini sağlamaya çalışıyoruz. Kanalizasyonumuzun yüzde altmış beşi tamamlanmış yüzde otuz beşi kalmış.Genel geçer sorunlarımızın dışında ise çok farklı bir sorunumuz var; Mahallenin ortasında asi nehrine akan resmi haritada gösterilmiş bir dere vardı. Belde Belediyesi döneminde bu dere kapatılarak dağın yamacında alt yapısı oluşturuldu. Toplam üç dere birbirine bağlanarak asi nehrine bağlandı. Mahallenin ortasındaki dere ise bugüne kadar resmiyette mevcut. Dere kapatıldıktan yıllar sonra bahçe düzenlendi, evler parklar kuruldu. 1.800 metre kare toprak alanda 700 metre kare civarında resmiyetten çıkarılmamış derede gözüküyor. Resmiyetten çıkarılmayan derede otuz altı ailenin mağduriyeti söz konusu.Sayın Belediye Başkanımız Mithat Nehir resmiyette mevcut derenin iptalini yaparsa çok minnettar kalacağız. Burada asıl amaç otuz altı ailenin mağduriyetinin giderilmesidir” şeklinde konuşmasını bitirdi.  
 
Sutaşının derdi akmayan dere haberi 15 Ağustos 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  1830 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle