TİYATRO KARNAVAL

Şimdilerde bizleri ruhsal çöküşe kadar götüren  “Sosyal Medya”yı irdeleyen ironik bir oyunla seyirciye “Yok Artık!” dedirtti. 
TİYATRO KARNAVAL

Sosyal medya kullanımı günümüz dünyasında çok yaygın. Ancak kullanım oranımıza ve amacımıza dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatarak bir farkındalık yaratmayı hedefleyen bu tiyatro oyunu27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde, Antakya Nedime Keser  Halk Eğitim Merkezi Sahnesi’nde seyircisi ile buluştu. Oyuna büyük destek sağlayan Merkez Müdürü Emine ATMACA şunları belirtti. “Sosyal medyanın getirileri olsa da bazen de çok riskli hale gelebiliyor. Zira medyanın insanların güvensizliğini biraz daha arttırdığını ve bu da bir çok konu da çeşitli ayrılıkların sebebi olduğunu ortaya koyuyor diyen Merkez Müdürü  Emine Atmaca; gelecek nesillerin sanatla buluşması kentimizin ve ülkemizin geleceği adına daha aydın, daha düzgün ve daha nitelikli bir tolum haline getirmesine büyük katkılar sağlayacaktır. Kurum olarak bu tür etkinliklere önem verdiklerini ve gençlere her zaman, her anlamda destek vereceklerini bu ve buna benzer sanatsal kurslarla birlikte, bir çok sanat alanında etkinliklerin devam edeceğini belirtti. Kurumun tiyatro kursiyerleri tarafından yapılan tiyatro gösterisine, milli eğitim şube müdürleri ile birlikte, halk eğitim merkezi müdür yardımcıları Çağatay Açıkalın, Mahir Aslan Cevahir, İbrahim Atıç’ın yanı sıra, çeşitli kurum , sivil toplum örgütleri temsilcileri ve şehrimizin sayılı iş adamları ile birlikte kursiyer öğrencilerin aileleri katıldı.Oyunun Yönetmeni İbrahim Kaşdaş oyun öncesi yaptığı konuşmada ;‘Sosyal Medya!’dengesiz ve kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında bizleri, duyumsamaz ve umursamazlığa sürükleyip, duygusuzlaştırıp, sadece eleştirme ve ego artıran bir araç haline gelerek ; bizleri duyarsızlaşmış, insani duyguları yitik, ruhsuzlaştırarak adeta yaşayan birer zombi’ye dönüştürüyor…İletişim, insanlar arasındaki etkileşimdir. Meyvenin, sebzenin bile doğalını arıyoruz. Peki neden sanal iletişimi tercih ediyoruz? Gibi soruların yanı sıra; Jestlerimizin, mimiklerimizin, ifadelerimizin sanal olduğu bir ortamda ne derece doğru bir iletişim kurabilir, karşımızdakine ne derece güvenebiliriz? Sorularının yanıtını arıyor.“Hiç bir şeye ona bağımlı olacak kadar bağlanmayın. Çünkü sağlıklı duyguların ifadesi bağımlılık değil ‘bağlılık’tır.”Zamanın akışı içinde, birbirimizle doğru iletişim kurabilmek gerektiğini savunan Erdinç Aydın’nın yazıp İbrahim Kaşdaş’ın yönettiği “Yok Artık!” adlı oyun izleyiciden ve kurum yönetiminden tam not aldı. Oyun işte tam da günümüz “iletişimsizlik” hastalığına dikkat çekti. Bu oyun,  kaçıranlar için ilerleyen tarihlerde “TİYATRO KARNAVAL” adına da çeşitli salonlarda seyircisinin karşısına çıkacak.
  Talip KÖLEOĞLU

Fotograflarla Hatay Editörü
        İRADE Gazetesi
TİYATRO KARNAVAL haberi 01 Nisan 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Belediye kategorisine Hatay tarafından  1240 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle