Türkiye Belediyeler Birliği heyetinden Başkan Savaş'a ziyaret

Ülke genelinde belediyelerle işbirliği içinde yürütülen ''Belediyeler Afet Koordinasyon Merkezi (Belakom)'' projesi çerçevesinde bir dizi çalışmalarda bulunmak üzere kentte bulunan Türkiye Belediyeler Birliği heyeti, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı ziyaret etti.
Türkiye Belediyeler Birliği heyetinden Başkan Savaş'a ziyaret
Antakya Belediyesi Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, belediyeler bünyesinde bulunan Akom (Afet Koordinasyon Merkezi) birimleriyle ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında, kentte meydana gelebilecek deprem, sel gibi olası doğal afetlerde görev alacak belediye personeline, Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde oluşturulan ''Belakom'' vasıtasıyla eğitim verilmesinin amaçlandığı bildirildi.
     Bu çerçevede başta doğal afet riski yüksek olan belediyelere ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan heyetin ortaklaşa yapılacak çalışmalar hakkında Başkanı Savaş'a detaylı bilgiler sunduğu belirtildi.
     Başkanı Savaş, belediye bünyesinde kurulan Akom vasıtasıyla kentte meydana gelebilecek olası doğal afetlere karşın yürütülen önlem işlemlerinde bugüne dek etkin çalışmalar yürüttüklerini ve yürütmeye devem ettiklerini ifade etti.
     Bu konuda görev yapan personelin periyodik aralıklarla olası doğal afetlere karşın, özellikle arama-kurtarma konularında Türkiye'nin çeşitli illerinde düzenlenen eğitim çalışmalarına katıldıklarını anlatan Savaş, Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde ''Belakom'' biriminin oluşturulması ve doğal afet riski yüksek illerde bulunan belediyelerle işbirliği içinde hareket ediliyor olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.
     Ziyaretin ardından heyet, ilde meydana gelebilecek olası doğal afetlerde arama-kurtarma çalışmalarında faaliyet gösterecek ve bu konuda eğitim alacak belediye personeliyle bir araya geldi, daha sonra Belediye İtfaiye Müdürlüğü'nde bulunan Antakya Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti.
     Ziyarete Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Keleş, Plan Proje Müdürü Cüneyt Türkmen, Destek Hizmetleri Müdürü Veli Böke katılım gösterirken, konuk heyete Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya ve Özel Kalem Müdürü Abdullah Okur da eşlik etti.