TÜRKİYE FATİ İLE BİRLİKTE YÜRÜYOR KAMPAMYASI

Antakya Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği Hatay Şubesi işbirliği ile “Türkiye FATİ ile birlikte yürüyor” kapsamında bir yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi.

TÜRKİYE FATİ İLE BİRLİKTE YÜRÜYOR KAMPAMYASI
Engellilerle Birlikte Yaşama Kültürünü Artırmak için tüm Türkiye genelinde aynı gün ve saatte düzenlenen yürüyüş etkinliğine Antakya’dan da geniş bir katılım ile destek verildi.Proje kapsamında Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda bir tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Türkiye Beyazay Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Tazeoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, protokol üyeleri, engelli ve engelsiz vatandaşlar katılım gösterdi. Türkiye Beyazay Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Tazeoğlu, “Engellilerle birlikte yaşama kültürünü artırmak” hedefi ile “Birlikte Yürüyoruz” adı verilen kampanyanın Türkiye Beyazay Derneği ve T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın işbirliği ile 01.01.2013 tarihinde başladığını ve  31.12.2015 tarihine kadar devam ederek 3 yıl süreceğini ifade etti. Başkan Tazeoğlu, “Ülkemiz nüfusunun yaklaşık %12’sini engelliler oluşturmaktadır. Engelliler, çoğu zaman farkına varamadığımız, farkına varsak da farklı insan bile demeyip olumsuzca kategorize ettiğimiz insanlardır. Halbuki engelli bireylerin de bir T.C. numarası, oy hakkı olduğunu ve kanun önünde eşit bulunduğunu çoğu zaman düşünmeyiz. Bugün anlamlı bir gün. Ülke genelinde başlatılan ‘Türkiye FATİ ile birlikte yürüyor’ kampanyasını Hatay genelinde bu etkinlik ile başlatıyoruz. Tüm çalışmalarımızda bize destek olan ve bir engelli dostu olarak bildiğimiz Belediye Başkanımız sn. Lütfü Savaş’a ve eşi Nazan Savaş hanımefendiye, bize sağladıkları maddi ve manevi destekten dolayı teşekkür ederim” dedi. Başkan Tazeoğlu, bu etkinliğin Türkiye geneli gerçekleştirildiğini, ancak belediye olarak sadece Antakya’da belediye başkanı Lütfü Savaş tarafından bizzat sahiplenildiğini ifade ederek, bununla gurur duyduklarını söyledi.
 
 

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, engelsiz bir Hatay oluşturmak için çaba harcadıklarını ve her zaman engelli vatandaşların yanında olduklarını ifade ederek, “Bugüne kadar engelli hemşehrilerimizin her zaman yanında olduk ve yaşamlarını kolaylaştırmak için hizmetler gerçekleştirdik. Engelleri aşmak için çaba harcıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak hizmetler üretmemizin yanı sıra onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Beyazay Derneği’ni bu anlamda yaptıkları bu anlamlı çalışmadan dolayı tebrik ediyorum. Engelli engelsiz tüm hemşehrilerimizle birlikte yürüyeceğiz. Engelli vatandaşlarımızın normal hayata uyumları konusunda her zaman yanlarında olacak ve psikolojik olarak destek vereceğiz. Engelleri birlikte aşmak için yola çıktık. Bu yürüyüşün herkese kutlu olmasını temenni ediyorum. Yarınlarımız daha umutlu olsun. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkma ve yaşamlarını kolaylaştırmak adına yapmış olduğumuz desteklerimiz her zaman devam edecektir” dedi.

Başkan Savaş, Sosyal sorumluk projelerine her zaman büyük destek verdiklerini ifade ederek, bu anlamda  “Türkiye FATİ ile birlikte yürüyor” isimli yürüyüş etkinliğinin de çok anlamlı bir çalışma olduğunu ve bu kampanyayı gönülden desteklediklerini söyledi. “Türkiye FATİ ile birlikte yürüyor” isimli yürüyüş etkinliği Antakya’da büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Türkiye Beyazay Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Tazeoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, protokol üyeleri, engelli ve engelsiz vatandaşlar Cumhuriyet Meydanından başladıkları yürüyüşü Cumhuriyet Caddesi istikametinde devam ettirerek, Antakya Öğretmenevi’ne kadar Antakya Belediyesi bando ekibi eşliğinde sürdürdüler.  Başkan Savaş burada engelli engelsiz vatandaşlara ve özellikle çocuklara pasta ve meyve suyu ikramında bulundu. Vatandaşlar, öğretmenler ve engelli çocukların aileleri Başkan Savaş’a sevgi gösterisinde bulunarak, desteklerinden dolayı teşekkür ettiler ve birlikte fotoğraf çekildiler. Etkinlik, Öğretmenevi’nde verilen kokteyl ile son buldu.