YAYLADAĞI'NDA KİLİSE RESTORASYON ÇALIŞMASI

BELEDİYE BAŞKANI DAĞISTANLI: -''İLÇEMİZDEKİ ORTODOKS KİLİSESİ, VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN RESTORE EDİLECEK, BÖYLECE İLÇE TURİZMİ VE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLANACAK'
YAYLADAĞI'NDA KİLİSE RESTORASYON ÇALIŞMASI
Hatay'ın Yayladağı ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı, Ortodoks Kilisesi'nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edileceğini, böylece ilçe turizmi ve ekonomisine katkı sağlanacağını bildirdi.
     Dağıstanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kilisenin yaklaşık bir asır önce yapıldığını ve son olarak 1971 yılında bir düğün için kullanıldığını söyledi.
     Rum Ortodoks Mercirus Vakfına ait kilisenin uzun yıllar bakımsız kaldığını ifade eden Dağıstanlı, 40 yıldır kullanılmayan kilisenin duvarlarında, yağmur, rüzgar ve diğer etkenlerden dolayı çatlamalar oluştuğunu anlattı.
     Restorasyon için Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Mütevelli Heyeti ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçtiklerini belirten Dağıstanlı, ''Bu yıl içerisinde binanın restore edileceği kesinleşti. Biz de belediye olarak çevre düzenlemesi yaparak kilisenin ilçemizde hizmetini sürdürmesi için gerekli katkıyı vermeye hazırız. Restorasyonla ilçe turizmi ve ekonomisine katkı sağlanacak'' dedi.
     Yayladağı'nda 1950?1989 arasında toplam 30 yıl belediye başkanlığı yapan Yusuf Şerifoğlu da 1970 yıllarına kadar ilçede 20'ye yakın Hristiyan ailenin bulunduğunu söyledi. Şerifoğlu, ilçe halkıyla uyum içerisinde yaşayan bu ailelerden bazılarının Suriye'ye, bazılarının da Altınözü ve İskenderun ilçelerine göç ettiğini anlattı.
     Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil ise ilçede 2 Hristiyan aile kaldığını belirterek, ''Hatay'da asırlardır 3 semavi din ve değişik mezhepler iç içe ve uyum içinde yaşıyor. Herkes ibadetini, ticaretini özgürce yapıyor. Bu Hatay'ın en önemli zenginliğidir. Kilisenin onarılması halinde Samandağ ve diğer ilçelerde yaşayan Hristiyanlar için özel günlerde ayinler düzenleyeceğiz. Ayrıca orada bir din adamı da görevlendireceğiz'' diye konuştu.