YENİ OTOPARK PROJESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Geçtiğimiz günlerde HRT’de ‘Demokrasi Bulvarı’ programına konuk olan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya’nın otopark sorununu çözmek için verdikleri mücadeleyi anlattı.
YENİ OTOPARK PROJESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Bugüne kadar yapımını tamamlayarak hizmete geçirdikleri otoparklarla ilgili bilgi veren Başkan Savaş, otopark haline getirmeyi düşündükleri alanlarla ilgili de bilgi verdi.Otopark sıkıntısı ile ilgili program sunucusu Ali Yolcu’nun bir sorusunu yanıtlayan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, başta Gündüz Caddesi olmak üzere Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerinin bir süre sonra çift sıra park uygulamasına kapatılacağını söyledi.Antakya’nın özellikle Cumhuriyet Mahallesi’ndeki park sorununu önemli ölçüde çözecek bir projeden de söz eden Savaş, Antakya Lisesi bahçesindeki yatılı pansiyon binası yanında yer alan ve mülkiyetinin bir kısmının Vakıflara, bir kısmının Milli Eğitime ait olan çamlık alanı 450 araçlık bir otoparka dönüştürme çabasında olduklarını söyledi.Konuyla ilgili belediye ilgili birimlerinin çalışmaya devam ettiklerini belirten Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bu alanda şu ana kadar ciddi bir sorun ile karşılaşmadıklarını ve projenin önümüzdeki aylarda yaşama
 geçeceğini umduğunu ifade etti.Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, belediye ilgili birimlerinin bir yandan otopark sorununu çözmek için çaba gösterdiğini öte yandan yeni otoparklar inşa ettiklerini hatırlattı ve bu konu ile ilgili çekilen sıkıntıyı anlattı.Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde yapımı geçtiğimiz yıllarda tamamlanan ve hizmete giren katlı otopark ile ilgili çarpıcı bilgiler veren Başkan Savaş, “O katlı otopark sadece yüzde 20 doluluk oranıyla çalışıyor. Kimse aracını getirip park etmiyor. Bir yandan park sıkıntısı var deniliyor, öte yandan otopark alanları boş kalıyor. Bu bir çelişki.” dedi.Bu nedenle yeni bir çalışmaya imza atacaklarını ifade eden Savaş, başta Gündüz Caddesi olmak üzere Atatürk ve Cumhuriyet Caddeleri’nin bir süre sonra çift sıra park uygulamasına kapatılacağını söyledi.Atatürk Caddesi’ndeki park ihtiyacının inşaatı devam eden katlı otopark (Antakya Mahfeli), Gündüz Caddesi’nin Armutlu otoparkı, Cumhuriyet ve Fatih Caddesi’nin ise Antakya Lisesi bahçesindeki otoparktan faydalandırılacağını aktardı.