CİLVEGÖZܒNDE 7 KM’LİK TIR KUYRUĞU

Cilvegözü Sınır Kapısında 7 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu. Orta Doğu ülkelerine yük götüren TIR sürücüleri, son günlerdeki tıkanıklığın önlenebilmesi için 24 saat esasına göre çalışma yapılmasını istedi. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise, konu üzerinde gerekli çalışmaların yapıldığını, gecikmenin Suriye kaynaklı olduğunu ve bu sıkıntıların çok sürmeyeceğini söyledi.

CİLVEGÖZܒNDE 7 KM’LİK TIR KUYRUĞU

Ortadoğu ülkeleri ile vizenin kaldırılmasıyla birlikte sınır kapılarında yoğunluk yaşanırken Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısında 7 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu. Sınırda yaşanan yoğunluk Özellikle transit yük taşımacılığı yapan tır şoförlerini etkiledi. Özellikle Suriye hükümetinin transit yük taşımacılığın da, konvoy uygulaması yapması, TIR şoförlerini sıkıntıya sokuyor. TIR şoförleri ise sorunun çözümü olarak iki gümrük kapısında da işlemlerin 24 saat esasına uygun olarak yapılması ile giderileceğini düşünüyor.

Vize uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte Ürdün’ün konvoyla geçiş uygulamasını kaldırdığını belirten TIR şoförü Cemal Arı “Ürdün CipiarES (GPRS), cihazı ile geçişlerimize izin veriyor. Ancak Suriye’de beklemek zorunda kalıyoruz. Bazen 24 saat bekletiliyoruz. Hükümetten isteğimiz Suriye ile gelişen ikili ilişkiler neticesinde bu sorunun çözümü. Bezen 1-2 günde geçemiyoruz. Konvoyu gece yola çıkarıyorlar uykusuz kalıyoruz” dedi.

Cilvegözü Sınır kapısının transit yük taşımamışlığı için yetersiz olduğunu öne süren şoförlerden Yüksel Çolak, tehlikeli madde yüklü TIR’lar ile aynı kuyrukta beklediklerini belirterek tehlikenin boyutuna dikkat çekti.

Cilvegözü Gümrük Kapısında yaşanan sıkıntılar hakkında ZAFER Gazetesi Haber Merkezine özel açıklamalarda bulunan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, sıkıntılardan haberdar olduğunu ve orta vadede çözüm için harekete geçtiklerini söyledi.

Sınırda yaşanan aksaklıkların, Suriye tarafından bir görevlinin işini aksatmasından, ani ve toplu göndermelerden kaynaklı olduğunu belirten Vali Lekesiz, konuyu yaklaşık bir ay önce gümrük müsteşarlığına detaylarıyla bildirdiklerini ve konu üzerine Gümrük Müsteşarlarıyla Daire Başkanlarının Hatay’a gelerek iki gün gümrük kapılarında incelemeler yaptıklarını bildirdi.

Gümrük kapılarındaki sıkıntıların detaylarıyla tespit edildiğini belirten Vali Lekesiz, Suriye tarafında, personel sıkıntısı ve teknik aksaklıkların mevcut olduğunu söyledi. Bunun üzerine, Gümrük Müsteşarlarıyla Daire Başkanlarının sıkıntıları birebir yetkililere aktarmak üzere Suriye hükümetiyle bir araya geldiğini ve bu sıkıntının Suriye tarafında da çözümü için harekete geçildiğini ifade etti. Vali Lekesiz “konu üzerinde gerekli çalışmalar yapılıyor. Bu sıkıntılar çok sürmeyecek” dedi.