Eide:" Yarın Kıbrıs için tarihi bir gün olacak"

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cenevre’de devam eden Kıbrıs müzakerelerinde uzun zamandır görüşülen bazı konularda çözüme ulaşıldığını söyledi ve yarının tarihi bir gün olacağını kaydetti.
Eide:" Yarın Kıbrıs için tarihi bir gün olacak"
Liderlerin bugünkü ikinci görüşmesinde karşılıklı haritaların sunulacağını vurgulayan Eide, neredeyse tüm konulara dokunduklarını ve bir kısmını da çözdüklerini belirtti.
BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eide, Cenevre’de Pazartesi günü başlayan müzakerelerin planlandığı gibi gittiğini belirterek, uzun zamandır görüşülen bazı zor konuların çözüme kavuştuğunu, diğer konularda da çözüme yakın olduklarını kaydetti.
Eide, yapılması gereken daha çok iş olduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in dışında uzmanların da aralıksız çalışmaya devam ettiğini aktardı.
Müzakerelerin kendi dinamikleri içerisinde devam ettiğini söyleyen Esben Barth Eide, haritalarla ilgili anayasal değişiklikler dahil, birçok konuda uzlaşma olduğunu belirtti. “Genel anlamda olmamız gereken noktadayız” diye konuşan Eide, “Gece yarısı daha rahat birşeyler söyleyebileceğime inanıyorum. Bence şu anda görüşmelerin en önemli noktası, çözüm için çalışmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.
Eide, “Herşey ancak varılacak bir mutabakattan sonra konuşulabilecektir. Ancak konferans bir son değildir” dedi. Eide, 5’li konferansın en iyi şans olduğunu belirterek, en iyi sonuç için de zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.
Dün gece yarısına kadar çalışan liderlerin bugün de geç saatlere kadar çalışmayı sürdürdüklerini ifade eden Eide, amaçlarının yarın garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye ilaveten AB’nin de "özel gözlemci" statüsünde katılacağı uluslararası konferansa en iyi şekilde hazırlanmak olduğunu belirtti.
Yarın tarihi bir gün olacağını kaydeden Eide, “Sonuç ne olursa olsun tarihi olacak. Çünkü bu süreçte ilk defa garantör güçler ile Kıbrıslı liderlerin hepsi birarada olacak” dedi.
-Konferans dışişleri bakanları seviyesinde
Kıbrıs konusunda yarın yapılacak uluslararası konferansın, garantör ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleşeceğini açıklayan Eide, "Dışişleri bakanlarını burada görmekten mutlu olacağım” ifadesini kullandı.
Espen Barth Eide, garantör ülkelerin son birkaç günde kendi aralarında yürüttüğü diplomasi sonucunda yarınki konferansa dışişleri bakanları seviyesinde katılma kararı aldıklarını belirterek, "Bu oldukça normal bir prosedür. Onlar bu seviyede başlamak istediler ve gelişmelerin nasıl seyredeceğini görecekler" dedi.
Kıbrıs’taki tarafların kendi haritalarını bugün sunacaklarını, haritaların BM’nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyu ile paylaşılmayacağını duyuran Eide, bazı medya organlarında yayınlanan haritaların gerçeği yansıtmadığını, haritayı sadece “Kıbrıslı” iki lider ve iki harita uzmanıyla kendisinin göreceğini belirtti.
Haritaların sunulmasının ardından süreçte oluşacak yeni duruma ilişkin konuşan Edie, her iki taraflatan harita uzmanlarının parametreler açısından değerlendirmeler yapacağını, sonrasında ise ne olacağının görüleceğini kaydetti.
Eide, basında yer alan haritaların doğru olmadığını, nihai haritaları kendisinin de henüz görmediğini söyledi.
-“Güvenlik ve garantilerde ciddi etkileşim”
Güvenlik ve garantilerle ilgili olarak da Eide, taraflar arasında ciddi etkileşimler olduğunu ve BM Genel Sekreterinin de orda olacağını ifade ederek, tüm garantör ülkeler ve iki liderin katılımı ile yapılacak toplantıda ‘şu konuşulacak’ demenin mümkün olmadığını kaydetti.
Garantör ülkelerin liderlerinin katılıp katılmayacağına ilişkin olarak ise Eide, normal seyirde liderlerin katılımının söz konusu olmadığını, liderlerin en üst seviyeye gelindiğinde dahil olacağını anımsatarak, şu an için dışişleri bakanları ve liderlerin katılımının olacağını, gerekmesi durumunda hafta sonu katılabileceklerini belirtti.
-"En iyi şansla karşı karşıyayız”
Espen Barth Eide,“Tüm konulara değindik ve bazılarına henüz girmedik. Güvenlik, garantiler, mülkiyet ve toprak konuları var. Şu an en iyi şansla karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.
Bir son tarih olmadığını ve ne kadar zaman gerekirse o kadar zaman isteneceğini anlatan Eide, çözülmemiş konuları çözmek ve garantilerle ilgili çerçeve ile kapsamlı çözüm için anlaşmaların, anayasanın zaman alacağını, referandum için de zamana gerek olduğunu söyledi.
Şu an için belirli engellerin aşıldığını ancak hedef için daha ödevler olduğunu ve belirli bir tarih söyleyemeyeceğini kaydeden Eide, yapılacak şeyler bulunduğunu belirtti.
-Refedandum tarihi
Eide, bir referandum tarihiyle ayrılmanın mümkün olup olmayacağıyla ilgili soruyu yanıtında, bu noktada çözümün neye benzeyeceğinin anlaşılacağını, kurucu devletler anayasası ve siyasi mutabakatın özünün anlaşılmış olacağını, böylece de neye oy verildiğinin bilinebileceğini söyledi.
Cenevre’den bir anlaşmayla dönmeyi beklememek gerektiğini belirten Eide, yeni bir konferans olacağını söyleyemeyeceğini, tam tarih vermenin mümkün olmayacağını da ifade etti.
Haritaların konferans masasında olacağını da söyleyen Eide, IMF, Dünya Bankası, Avrupa Merkez Bankası yetkilileriyle mülkiyet ve toprakla ilgili danışmanların da Cenevre’de olduğunu anımsattı ve çalışmaları için teşekkür etti.
Eide, bir ülkeyi birleştirmek açısından çok önemli bir şey için çalıştıklarını ve Avrupa Komisyonu’nun süreç içinde olduğunu kaydederek, BM’nin tam bir AB üyesi oluşturmak için çalıştığını söyledi.
Eide:" Yarın Kıbrıs için tarihi bir gün olacak" haberi 11 Ocak 2017 22:54 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Dünya kategorisine muhabirimiz Erkan Mutlu İnan adına  tarafından  290 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.
Deprem Aydın’da da hissedildi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 6.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem Aydın’da da hissedildi. Yaklaşık 20 saniye süren depremde Aydın’daki binalarda ciddi sarsıntı yaşandı.

21 Temmuz 2017 03:40
Otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde, iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1’i çocuk 4 kişi yaralandı.

21 Temmuz 2017 03:20
Boş bina küle döndü

Bursa’da henüz belirlenemeyen bir sebepten çıkan yangın boş binayı küle çevirdi.

21 Temmuz 2017 03:15
Başkent’te gıda zehirlenmesi şüphesi

Ankara’da bir fabrikada çalışan işçilerden 12’si gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alındı.

21 Temmuz 2017 02:54
Bodrum’daki deprem İzmir’de hissedildi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 6.3 büyüküğünde meydana gelen deprem İzmir’de hissedildi.

21 Temmuz 2017 02:33
Bodrum’da 6.3 şiddetinde deprem

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 6.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

21 Temmuz 2017 02:00
Sokak kavgasında kan aktı; 3 yaralı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde tarım işçileri ile simsarlar arasında çıkan sopalı, bıçaklı sokak kavgasında kan aktı; ikisi ağır 3 kişi yaralandı.

21 Temmuz 2017 01:42
Elazığ’da trafik azası: 1 ölü 2 yaralı

Elazığ’da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

21 Temmuz 2017 00:12
Igor Tudor:

Galatasaray Teknik Direktörü Igor Tudor, Östersund FK elenmelerinin taraftara masal gibi geleceğini ifade ederek, “Ne yazık ki Avrupa’dan elendik” dedi. Tudor, ayrıca istifa edecek misiniz sorusuna, “İstifa etsem hoşunuza gider herhalde” diye cevap verdi.

21 Temmuz 2017 00:07
Rafting Türkiye Şampiyonası ilk gün yarışları

Muğla’nın Dalaman ilçesindeki, Rafting Türkiye Şampiyonası 3. Ayak yarışlarında Narlı etabı tamamlandı.

20 Temmuz 2017 23:58
Hatay’da pompalı dehşeti: 2 ölü, 1 yaralı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde çıkarıldığı iş yerine gelerek eski patronu ile tartıştığı iddia edilen şahsın pompalı tüfekle rastgele ateş açması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

20 Temmuz 2017 15:09
Afyonkarahisar’da akıl almaz kaza

Afyonkarahisar’da meydana gelen bir trafik kazası görenleri hayrete düşürdü. Sürücüsünün direksiyonun hakimiyetini kaybettiği otomobil, park halindeki iki araca çarptıktan sonra üçüncüsünün üzerine çıkarak durabildi.

20 Temmuz 2017 12:35
DEFNE BATTI ÇIKTI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Defne Belediye Başkanı Op.Dr İbrahim Yaman, Uğur Mumcu Meydanı’nda başlayan Alt Geçit çalışmalarını yerinde inceledi.

20 Temmuz 2017 16:47
Samandağ Belediyesi’nden ücretsiz yüzme kursu

Hatay’ın Samandağ ilçesinde çocukların eğlenceli bir yaz tatili geçirip, zihinsel, fiziksel ve sosyal yönden gelişmesi amacıyla açılan yüzme kursları yoğun ilgi görüyor.

20 Temmuz 2017 15:35
Adana’da bıçaklanan genç ağır yaralandı

Adana’da, 20 yaşındaki Gökhan K. yol kenarında bıçaklanmış bir halde bulundu. Vatandaşlar tarafından hastaneye kaldırılan gencin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

20 Temmuz 2017 06:26
ANTAKYA BELEDİYESİNDEN ETKİNLİK

Antakya Belediyesi 23 Temmuz Hatay’ın Anavatana katılışının 78. Yıldönümü münasebeti ile 22 Temmuz Cumartesi günü saat 19.00’da 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda (DSİ Parkı) kutlama etkinliği düzenliyor.

20 Temmuz 2017 15:54
HATAY’IN ANAVATANA KATILIŞI EMSALSİZ BİR DESTANDIR”

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay’ın anavatana katılışının 78. yıldönümü münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı. Hatay’ın anavatana katılışının emsalsiz bir destan olduğunu belirten Başkan Kimyeci mesajında şöyle dedi;

20 Temmuz 2017 15:23
Adana’da iki kadın silah zoruyla arabaya bindirilerek kaçırıldı

Adana’da, kimliği belirlenemeyen kişi ve kişilerce iki kadın silah zoruyla bir araca bindirilerek kaçırıldı.

20 Temmuz 2017 05:54
19 yaşındaki genç kız, sevgisiyle tartışınca intihara kalkıştı

Adana’da, erkek arkadaşıyla tartışan 19 yaşındaki genç kız canına kıymaya kalkıştı.

20 Temmuz 2017 05:37
Saman, arpa ve buğdayla yarışıyor

Diyarbakır’da bu yıl hububatta beklenilenin üzerinde rekoltenin gerçekleşmesinin ardından mercimekten elde edilen kırmızı saman prim yaptı. Tarlada kilogramı 55 kuruştan alıcı bulan saman fiyatları piyasada 90 kuruş civarında seyreden arpa ve buğdayla yarışıyor.

20 Temmuz 2017 10:31