KIRIKHAN KAVUNU SUUDİ ARABİSTAN DA

HATAY'IN KIRIKHAN İLÇESİNDE YOĞUN OLARAK YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPILAN KAVUN, SUUDİ ARABİSTAN, DUBAİ, BAHREYN, BULGARİSTAN, ROMANYA VE MACARİSTAN'A İHRAÇ EDİLMEYE BAŞLANDI
KIRIKHAN KAVUNU SUUDİ ARABİSTAN DA
Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde yoğun olarak üretimi yapılan kavun Arap ülkelerine ve Avrupa'ya da ihraç edilmeye başlandı.
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'da yaklaşık 12 bin 600 dekar alanda kavun ekiminin yapıldığını söyledi.
     Tadı ve güzel kokusuyla sofraları süsleyen kavun üretiminin özellikle Kırıkhan ilçesinde yaygın olduğunu ifade eden Zabun, ilçede 6 bin 500 dekar alanda yıllık 23 tonun üzerinde kavun hasat edildiğini kaydetti.
     Kırıkhan'da yetiştirilen kavun için her yıl festival düzenlendiğini belirten Zabun, bu sayede ürünün tanınırlığının arttığını, bunun da ihracatı olumlu yönde etkilediğini söyledi.
     Geçen yıl il genelinde toplam 12 bin 660 dekar alanda kavun ekiminin yapıldığını ve 37 bin 331 ton verim alındığını vurgulayan Zabun, şöyle devam etti:
     ''Bölgemizde yetiştiriciliği yapılan ve kokusu, güzel tadıyla dikkati çeken kavunumuzun ünü her geçen gün artıyor. Verimli tarım arazileri nedeniyle çok farklı ürün desenlerinin yer aldığı Hatay'da kavun yetiştiriciliği de önemli bir yer tutuyor. Bölgemizde yetiştirilen kavun iç piyasanın yanı sıra Romanya, Suudi Arabistan, İran, Ukrayna, Dubai, Yunanistan, Bulgaristan, Bahreyn gibi ülkelere ihraç edilmeye başlandı. Şimdilik çok büyük rakamlara ulaşmasa da gelecek için ümit veren bir gelişme.''
    
     -ŞEKER ORANI YÜKSEK-
    
     Kavun yetiştiricisi Turan Sedef, bu yıl 230 dekar alanda kavun ekimi yaptığını ve geçmiş yıllarda ortalama dönüme 4 ton ürün aldığını söyledi.
     Haziran ayında ekimini yaptıkları kavunu ekimin sonuna kadar hasat ettiklerini ifade eden Sedef, ürünlerinin şeker oranının diğer bölgelerde yetiştirilenlere göre yüksek olması nedeniyle çok fazla tercih edildiğini kaydetti.
     Kavunun yetiştiriciler kadar toplayana da ekonomik kazanç sağladığının altını çizen Sedef, ''Toplayıcılara günlük 20 lira ödüyoruz. Bu sayede ev hanımlarından genç kızlarımıza kadar ilçemizde bulunan çok sayıda kişi bu iş sayesinde ev ekonomisine katkı sağlıyor'' diye konuştu.