Kurtuluş Caddesi Esnafı’ndan tarihi talep…

TÜRK ASKERİ ANTAKYA’YA KURTULUŞ CADDESİNDEN GİRMİŞTİ;

SEMBOLİK KURTULUŞ YÜRÜYÜŞÜ KURTULUŞ’TA YAPILSIN!

Kurtuluş Caddesi Esnafı’ndan tarihi talep…

29 Haziran 1939’da Hatay Millet Meclisi, son toplantısını yaparak kendini feshetmesinin ardından, Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararı aldı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 67. Vilayeti olarak Hatay Vilayeti Türkiye’ye katıldı. 23 Temmuz 1939’da Antakya’da Kışlaya Türk Bayrağı çekildi.

Tüm bu gelişmeler arasında gözden kaçan bir noktaya, genç girişimci Meryem Gündüz, Kurtuluş Caddesi Esnafı ve vatandaşlar dikkat çekti. Binlerce imza toplayarak, Hatay Valiliği ve Antakya Belediye Başkanlığına dilekçe sunan Neccar’ın işletmecisi genç girişimci Meryem Gündüz “Türk askeri Antakya’ya Kurtuluş Caddesinden girmişti, neden kutlamalar başka yerlerde yapılıyor? Temsili yürüyüş ve kutlamalar neden Kurtuluş Caddesinde yapılmıyor” diye konuştu.

Hatay’ın anavatana katılışının yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek, Festival Kortej Yürüyüşü, Festival Aşı ve Halk Oyunları gibi aktivitelerin Kurtuluş Caddesinde yapılması gerektiğini söyleyen Meryem Gündüz “bunun için Kurtuluş Caddesi esnafı ve vatandaşlardan binlerce imza toplayarak, yetkililere taleplerimizi ilettik. Kurtuluş Caddesi’nde ismine yakışır bir şekilde her yıl kurtuluş yürüyüşü yapılmalıdır” dedi.

Meryem Gündüz’ün organizesinde sunulan dilekçece “23 Temmuz Hatay’ın Anavatana katılışı kutlamaları kapsamındaki 23 Temmuz sabahı yapılacak yürüyüş kortejinin, tarihte Türk Askerinin yürümüş olduğu Kurtuluş Caddesinde yapılması, hem Kurtuluş Caddesinin kalkınması, hem kutladığımız Zafer Ruhunu yansıtacağından, bu konuda bir yapılanma olması talebimizi bilginize sunar, gereğinin yapılmasını arz ederiz” ifadelerine yer verildi.