Musa ağacının bakımını Antakya Belediyesi üstlendi

Samandağ’ına bağlı Hıdırbey köyünde bulunan ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘anıt ağaç’ olarak ilan edilen tescilli Musa Ağacının bakımı Antakya Belediyesi Park bahçe müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirildi.
Musa ağacının bakımını Antakya Belediyesi üstlendi

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, konuyla ilgili  Haber Merkezine yaptığı açıklamada, Hatay’ın tarihi ve turistik bakımından bütün değerlerine sahip çıkacaklarını, bunun ‘Marka Kent’ yolunda ilerleyen Hatay için son derece yararlı olduğunu söyledi. Hatay’da binlerce yıllık tarihin var olduğunu söyleyen Başkan Savaş, turizmde ve Hatay’ın kalkınmasında bu değerlerin önemine değinerek “tarihi derinliğimizin ilimizin yararı için daha iyi bir şekilde kullanılması gerek. Bu değerlerimizden hiçbirini kaybetmeye tahammülümüz olamaz. Bunun için zarar gören tarihi değerlerimizin korunmasında elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

Yaklaşık 1600 yıllık olduğu belirtilen çınar ağacının dalları bakımsızlıktan kırıldığı ve çürümeye başlayan gövdesinde de mantarlar oluştuğu haberleri üzerine giren İl Çevre ve Orman müdürlüğü. Ağacın bakımı için Antakya Belediyesinden yardım istedi. Antakya Belediyesi Park bahçe müdürlüğüne bağlı ekipler, ağacın çürüyen dallarını budarken mantar oluşan bölgelerde ilaçlama çalışması gerçekleştirdi.

Hatay'a gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan ağacın çevresi 20 metre, gövde çapı 7,5 metre, yüksekliği ise yaklaşık 20 metre.

Hıdırbey Köyü Muhtarı Selahattin Yeter, Musa ağacının Turizm açısından önemine vurgu yaparak bakımını üslenen Samandağ Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

Antakya gönüllüleri Derneği Kurucu Başkanı Tahir Dönmezer ise, kültürel değerlerimize her Hataylının sahip çıkması gerektiğin vurguladı. Musa Ağacının Hatay’ın kültür ve inanç turizmi açısında önemli öğelerinden biri olduğunu savunan Dönmezer, var olan güzelliklere her Hataylının sahip çıkması gerektiğin kaydetti.