REKTÖR CANDA, OVAKENT BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda: Marke Kent yolunda

İlerleyen ilimize, bütün ilçelerin, beldelerin ve köylerin katkıda bulunması gerek.

REKTÖR CANDA, OVAKENT BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda, Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert’i ziyaret ederek, beldenin kalkınması için Mustafa Kemal Üniversitesi olarak destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Rektör Canda, Afganistan’dan göç eden, Özbek, Türkmen Türk soylu vatandaşların 1982 yılından bu yana yaşadıkları Ovakent Beldesi’ne daha fazla yatırım yapılmasını ve bu bölgenin Hatay’ın turizmine kazandırılmasını istedi. Marke kent yolunda ilerleyen Hatay’a, bütün ilçelerin, beldelerin ve köylerin katkıda bulunması gerektiğini söyleyen Rektör Canda “Ovakent beldesinin de özgün özellikleriyle bu yolda ilerleyen kentimize katkıları olmalıdır” dedi.

Açtıkları yeni fakültelerle, Meslek Yüksek Okullarıyla ve yeni eğitim programlarıyla bu kalkınmadaki rollerini üstlendiklerini söyleyen Rektör Canda “Hatay’ın her karış toprağında Mustafa Kemal Üniversitesi’nin bir eseri veya adı var. İlçelerimizde açtığımız fakülteler ve Meslek Yüksek Okullarıyla bölgenin hem ekonomik hemde kültürel alanda kalkınmasında rol üstlendik. Ülkemizin en büyük kozu olan genç nüfusumuzu eğitmek meslek sahibi yapmak ve topluma yararlı bireyler haline getirebilmek için gece-gündüz çalışıp projeler üretiyoruz. Sağlık turizmine de ciddi katkılar sunuyoruz. Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi sahip olduğu genç ve dinamik bilim adamları ile bölgemizin sağlık merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İlimizin sağlık turizminde daha etkin rol almaya devam ediyoruz. Köy okullarına destek veriyoruz. Mustafa Kemal Üniversitesi olarak misyonumuz Hatay’ın her yerinde olmaktır. Hatay’ın kalkınmasını, üniversite olarak kendimize sorumluluk addettik. Hatay’ın her karış toprağını, ilçesini, beldesini, köyünü ve kasabasını, kısaca tüm Hatay’ı Mustafa Kemal Üniversitesinin Kampüsü ilan ettik. Üniversitemizde sadece bilimsel çalışmalar değil; bunun yanı sıra, kamuoyu yararına sosyal çalışmalar ve toplum yararına projelerde üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert’e, beldelerinde, Özbek, Türkmen ve Afgan kültürünün ön plana çıkartarak, turizme açılmaları önerisinde bulunan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda, Doğu Akdeniz Kalkınma ajansıyla, Kırsal Kalkınma Ajansıyla, Marka Kent Projesiyle ve AB Projeleriyle, beldenin kalkınmasına faydalı olabilecek projeleri hayata geçirmeleri istedi.

Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ise, Rektör Canda ve beraberindeki heyete, ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini sunduğu konuşmasında, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda’nın göreve geldiğinden buyana yapmış olduğu başarılı çalışmaları bildiğini ve takdir ettiğini söyledi. 10bin nüfuslu bir belde olduklarını belirten Abdulşükür Mert, beldelerinde, öğrenci potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve lise ihtiyacı olduğunu vurguladı. Beldelerinde dokuma ve el işi sanatlarının çok yaygın olduğunu vurgulayan Abdulşükür Mert, bu alanlarda yapacakları çalışmalar ile Antakya’nın ve beldelerinin kalkınmasında aktif rol alacaklarını ifade etti.

Rektör Canda, ziyaret sonunda Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert’e Mustafa Kemal Üniversitesinin materyallerini hediye etti.