Sinanoğlu: Pazartesi akşamı Beraat Kandilini idrak edeceğiz

İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Pazartesi akşamı idrak edeceğimiz Beraat Kandili nedeniyle açıklama yaptı.
Sinanoğlu: Pazartesi akşamı Beraat Kandilini idrak edeceğiz

Sinanoğlu yaptığı açıklamada, "Ramazan ayının müjdecisi olan mübarek Beraat Kandili’ni de idrak etmek üzereyiz. Şaban ayının 15. gecesi olan 26 Temmuz 2010 Pazartesi gününü  27 Temmuz 2010 Salı gününe bağlayan gece mübarek “BERAAT KANDİLİ’ni” idrak edeceğiz.

Berat Kandili Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arındıkları, ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna zaman dilimlerinden biridir.Beraat kelimesi; Günahtan, suçtan, borçtan kurtulmak manalarını ifade eder. Bütün bir senenin manevi kirini, pasını, lekesini atıp Allah’ın sonsuz af ve mağfiretine ulaşmaktır.Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir Hadis-i Şeriflerinde; “Beş gece vardır ki yapılan dualar geri çevrilmez, bunlar Recep ayının ilk gecesi, Şaban ayının  onbeşinci gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramlarının geceleri ve Cuma geceleridir.” Diğer bir Hadis-i Şeriflerinde de “Şaban Ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünü oruçla geçiriniz. Çünkü Yüce Allah  o gece güneş doğuncaya kadar dünya alemine rahmeti ile tecelli eder ve şöyle buyurur:  Yok mudur istiğfar eden, mağfiret edeyim. Yok mudur rızk isteyen, rızıklandırayım. Yok mudur dert ve musibete düşen, şifasını vereyim. Daha ne gibi dilekleri olanlar varsa istesinler vereyim.” buyurmuşlardır.Müminler için bu kandil gecesi, hem af, mağfiret ve ilahi rahmete kavuşma vesilesi; hem de birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını en yoğun bir şekilde yaşadıkları bir fırsat gecesidir. Bu gecede kırgınlıklara son verilir, gönüller alınır, fakir fukara hatırlanır. Bu sebepledir ki asırlar boyu bu topraklar üzerinde yaşayan Müslüman ecdadımız, bu geceyi diğer kutsal geceler gibi, dini hayata derinlik kazandıran bir değer olarak görmüşler ve onu nefisleri kontrol altına almanın bir fırsatı olarak değerlendirmişlerdir.Bu geceyi fırsat bilerek Rabbimiz’ e bol bol dua ve niyazda bulunalım. Bir sene içinde işlediğimiz amellerin vicdan muhasebesini yapalım. Dargınlarımız varsa barışalım.Ana-Babamızın gönlünü alalım. Bu gecenin bereketinden, ihsanından bizleri uzaklaştıran şirk, içki, kumar, zina, kin, nefret, kibir, gurur, akraba ile ilgiyi kesme, ana babaya karşı gelme gibi kötülüklerden sakınalım. Şehitlerimizi, gazilerimizi yâd edelim. Vatan ve Milletimizin selameti için Rabbimize yalvaralım. Bu mübarek geceyi fırsat bilerek kaza namazlarımızı kılmaya çalışalım. Bolca Kur’an-ı Kerim okuyalım. Büyüklerimizi, hasta ve yaşlılarımızı ziyaret edelim. Tövbe, istiğfar ile dua edelim. İman ve irademizi, sabır ve metanetimizi muhafaza ederek felaket ve musibetlerden koruması dileğiyle Rabbimize dua ve niyazda bulunalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, Beraat kandilinin birlik, beraberlik, kardeşlik ve barışa vesile olması temennisi ile Milletimize, memleketimize ve tüm İnsanlığa hayırlar getirmesini diler, tüm hemşerilerimin Beraat kandilini tebrik eder,  Beraat Kandili vesilesiyle,  26 Temmuz Pazartesi günü yatsı namazında,  Habib-i Neccar  Camiinde sunacağımız Vaaz ve Mevlid programına tüm halkımızı davet eder, saygılar sunarım" dedi.