Suriye Altın İthalatı Yasağını Kaldırdı

Suriye'nin Değerli Maden ve Mücevherat İthalatına Yönelik Uyguladığı Yasağı Kaldırdığı Bildirildi. Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı'nın Yasağın Kaldırıldığına Dair Kararı Yürürlüğe Girdi.
Suriye Altın İthalatı Yasağını Kaldırdı
Suriye'nin değerli maden ve mücevherat ithalatına yönelik uyguladığı yasağı kaldırdığı bildirildi. Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı'nın yasağın kaldırıldığına dair kararı yürürlüğe girdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Murat Karteper, Suriye'nin aldığı bu kararın sadece Mersin için değil el işçiliği ile dünyaca bir üne sahip olan Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, Hatay, Mardin gibi tüm güney iller için çok önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Bölgedeki atölyelerin tekrar canlanacağını belirten Karteper, "Uluslararası marka olmuş firmalarımız Suriye'ye gidip, orada farklı ürünler tasarlayarak Suriyelilerin hizmetine sunabilecekler. Suriye'ye altın ihracatı yasağının iyi komşuluk ilişkileri ve etkin bir tanıtım faaliyeti sonucunda kaldırılması sadece Mersin ve bölgesinin değil, Türkiye'nin ihracat rakamlarını yukarıya çekecek bir gelişmedir. Mersin iş dünyası olarak kentimize ve ülkemize kazandırdığımız bu gelişmeden mutluluk duyuyoruz. Ancak, şu an için Şam hava gümrüğünden başlayacak olan altın girişine ek olarak mutlaka ihtisas bir kara gümrük kapısının yetkilendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda girişimlerimiz devam etmektedir." dedi.