Suriyeli İşadamı Türklerle Özel Üniversite Açmak İstedi

Suriye'nin Humus Şehrinde Petrol Rafineri Müteahhidi Olan İşadamı Choheb Rifai, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ni Ziyaret Ederek Rektör Şerefettin Canda'dan Bilgi Aldı. 1950 Yılında Halep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Mezun Olan Rifai, Suriye'de Özel Üniversite Açmak İçin Çalışma Yaptığını Söyledi. 
Suriyeli İşadamı Türklerle Özel Üniversite Açmak İstedi
Suriye'nin Humus şehrinde petrol rafineri müteahhidi olan işadamı Choheb Rifai, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ni ziyaret ederek Rektör Şerefettin Canda'dan bilgi aldı.

1950 yılında Halep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Rifai, Suriye'de özel üniversite açmak için çalışma yaptığını söyledi. Rifai, Fransa, İngiltere, Amerika ve birkaç ülke ile ortak dört adet özel kolej kurmak için ilgili bakanlıktan izin aldığını belirtti. Rifai, kurulacak kolejlerin genel olarak inşaat ve petrol rafinerisi alanlarında eğitim vermesinin planlandığını söyledi. Mustafa Kemal Üniversitesi ve Rektör Canda ile işbirliği içinde beşinci bir kolejin açılması için öneri sundu. Rifai, böyle bir üniversitenin kurulması durumunda karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılabileceğini belirtti.

Rektör Canda ise bu teklife sıcak baktığını ve gelişmeler ilerledikçe işbirliğinin her iki ülke için olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti.