10 Kasım Sergisi

<span style="background-color:rgb(247, 242, 242); color:rgb(34, 34, 34); font-family:ubuntu,sans-serif; font-size:13px">MK&Uuml; G&uuml;zel Sanatlar Fak&uuml;ltesi &Ouml;ğretim Elemanları tarafından hazırlanan; Hatay Valiliği, Mustafa Kemal &Uuml;niversitesi ve Primall Sanat Galarisi işbirliğinde desteklenen &lsquo;Sonsuzluğa Atılan Adım&rsquo; Fotoğraf Ve Video-Enstalasyon Sergisi, ziyaret&ccedil;ilerden b&uuml;y&uuml;k beğeni g&ouml;rd&uuml;.</span>
10 Kasım Sergisi
Antakya Primall Sanat Galarisi’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. yılında, O’nun hatırasını canlandırmak adına fotoğraf ve videodan oluşan karma sergiye Hatay Vali Yardımcısı Hasan Volkan Köksal, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Veysel Eren, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval Yavuz, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.Protokol üyeleri, fotoğraf ve videoları yakından inceleyerek öğretim elemanlarından bilgiler aldılar.  Sergi hakkında açıklamalarda bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Numan Özen, “Atamızın sözünden yola çıkarak, başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere tüm dünya insanlarına miras bıraktığı fikirleri yeniden hatırlamak amacıyla bize emanet edilen değerlerin hatırlanarak, sanatın estetik ve düşünsel yönü göz önüne alınıp, çok daha derin ve estetik bir tasarıyla sunulması düşünülmüştür. Cumhuriyetin, bir düşünce olarak Atatürk’ün zihninde doğup Anadolu’da temellerinin atıldığı ve Hatay’ın bu düşünsel filizlenmede üstlendiği rolün vurgulanmasının önem kazandığı görülür.” dedi.Sergilerinin iki yönlü olduğuna dikkat çeken Özen şunları aktardı: “Atamızın, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetimizin temellerinin atılması ve nihayetinde O’nun ebediyete uğurlanmasını konu alan fotoğraf sergisi ile video-yerleştirme (enstalasyon) çalışmasıdır. Fotoğraflar klasik bir görsellik sunarken, fotoğrafın etkin dinamik bir yinelenmesi olan sinemanın ardışık fotoğraf kareleri ile hareket kazanması çağın görsellik anlayışında bir devrim olarak görülmüştür. Sergimizde, yerleştirme ve video izlencesi güncel etkisiyle bir başka devrimi görünür kılarken tül yüzeylere yansıtılması ile dinamik bir uzamda sinemanın devinen yüzeyi devinimli bir boşluğa dönüşür, düşünsel bir hayat bulur.Yerleştirmelerde, gerçek boyutun temsili, yüzeyin ardışık perdelerle sunulması, soyut espası ve yüzey anlayışını boşlukta buluşturur. Bu buluşma, duygunun ve iç doğanın hayata taşınması, dokunulur ve hissedilir olana dönüştürülmesi yaşama aktarılmasıdır. Hayata katılan bu değer sonsuz uzamın ve de soyut yüzeyde şekillenen düşünce ve hayal dünyasının gerçeklikle sunulmasıdır. İzlenceler hayatın içindedirler soyut espas burada, gerçek hayatta görünürlük kazanır, yüzey gerçek doğaya dönüşür ve ideal bir gerçeklik olarak nesne ve şekilden arınır. Tüm izleyenler bir hayalin derin perspektifinde bulunurlar.  Sanal hayal dünyası ile hayatın yüzleşmesi izleyenleri resmin kendisi yapar.”
10 Kasım Sergisi haberi 13 Kasım 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay muhabirimiz Mehmet Katırcıoğlu Reklam Danışmanı adına  tarafından  1930 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle