''24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ''

HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''ÇAĞDAŞ ÜLKELER DÜZEYİNE ERİŞEBİLMESİ, EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN KALİTESİYLE DOĞRU ORANTILIDIR''
''24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ''
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesinin, eğitim ve öğretimin kalitesiyle doğru orantılı olduğunu bildirdi.
     Lekesiz, 24 Kasım Öğretmenler Günü ve Büyük Önder Atatürk'e Başöğretmen unvanı verilişinin 82. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın bir mesleği icra eden, sevgi ve fedakarlık timsali öğretmenlerin önemli bir görevi yerine getirdiklerini ifade etti.
     Başöğretmen Atatürk'ün, ''Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir'' sözüne dikkati çeken Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Bilgisi ve çağdaş düşüncesiyle çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe hazırlayan, her yönüyle çevresine örnek olan öğretmenlerimiz, bu anlamda çok özel insanlardır. Kalkınmanın temel şartı eğitim, en yüce yatırım ise insana yapılan yatırımdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin öğretmenleri, Başöğretmen Atatürk'ten aldıkları görevi sürdürecek ve evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakar ve cefakâr siz öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. Bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, eğitim ve öğretimin kalitesiyle doğru orantılıdır. Eğitim sorunlarını çözen milletler, kültür, sanat, bilim, teknoloji ve sosyo ekonomik alanda da kalkınmış ve ilerlemiştir.''
     CHP Hatay İl Başkanı Murat Hayzaran da öğretmenlerin, tarih boyunca ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bilginin, medeniyetin, sevginin ve barışın öncüleri, önder ve örnek insanlar olduklarını belirtti.
     En zor şartlarda dahi geleceğin güvencesi olan çocukların eğitiminin yanı sıra öğretmenlerin Anadolu'nun en uzak köşesindeki insanlara ulaşarak, fedakarlığın en büyüğünü gösterdiklerini ifade eden Hayzaran, şöyle devam etti:
     ''Öğretmenler, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyerek, ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayretini göstermişlerdir. Bizlerin, bilgi çağı olan günümüzde Türkiye'nin eğitim kadrosuna maddi ve manevi borcumuz bulunmaktadır.''
     Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şube Başkanı Kezban Kuran da kalkınmanın temel şartının eğitim ve öğretim olduğunu kaydetti.
     Eğitim sorunlarını çözen ulusların, kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyoekonomik alanda da kalkınarak ilerlediğini kaydeden Kuran, şunları ifade etti:
     ''Bir ulusun çağdaş düzeye erişebilmesi, eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabilir. Eğitim ve öğretim sorununu çözemeyen milletler, çağdaş düzeye erişmiş Ulusların her zaman kölesi olmaya mahkumdur.''
     Eğitim-İş Hatay Şube Başkanı Şenol Eyüboğlu da bugün, bilimsel bir öğretmen yetiştirme politikalarının olmaması sonucu 370 bin öğretmen adayının tayin beklediğini ileri sürdü.
     Okulların tüm ihtiyaçlarının velilerin sırtına yüklendiğine dikkati çeken Eyüboğlu, şunları kaydetti:
     ''Ekonomik sıkıntılar içerisinde çaresizleştirilmek istenen öğretmenlerimiz, yine de toplumsal sorumluluğunun gereği içerisinde, tüm zorluklara rağmen görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır.
     Kaderciliğin çaresizliğine boyun eğmeden, aklın ve bilimin öncülüğünde temel sorunların aşılmasıyla ülkemizin ihtiyaç duyduğu insan tipini üreteceğimize hiç kuşku yoktur.''