9'NCU OYAK MATEMATİK YARIŞMASI

-İL BİRİNCİLİĞİ SINAVI 27 KASIMDA'DE 15 İLDE YAPILACAK

OYAK Liselerarası Matematik Yarışması il birinciliği sınavı, 27 Kasım'da 15 ilde eş zamanlı yapılacak, birinci olan okullar, gelecek yıl Nisan'da İstanbul'da yapılacak finalde yarışacak. 

9'NCU OYAK MATEMATİK YARIŞMASI
İSDEMİR'den yapılan yazılı açıklamada, OYAK ''Liselerarası Matematik Yarışması Hatay İl Birinciliği Sınavı''nın 27 Kasım 2010 Cumartesi günü, Antakya Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi'nde yapılacağı kaydedildi. 15 ile yayılan yarışmanın bu yıl Adana, Balıkesir, Batman, Bolu, Düzce, Hatay, Kahramanmaraş, Kocaeli, Mardin, Ordu, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ ve Zonguldak'ta yapılacağını, organizasyonların Adana Çimento, Mardin Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento, Aslan Çimento, OYAK Beton, Renault Mais, Erdemir, İsdemir, Ermaden ve Tukaş'ın ev sahipliğinde gerçekleşeceği belirtildi.
     TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca değerlendirilecek il birinciliği sınavı sonuçları, yarışmanın düzenlendiği illerde ayrı ayrı yapılacak ödül törenlerinde açıklanacak. İl sınavları sonuçları ise gelecek ayın son haftasında duyurulacak. İl birinciliğini elde eden okul, Nisan 2011'de İstanbul'da yapılacak final sınavında ilini temsil etme hakkını kazanacak. Yarışmaya katılan okullara, sınav sonuçlarındaki sıralamasına göre 500 ile bin 500 lira arasında nakdi yardım yapılacak.
     İl birincisi okulun 4 öğrenci, 1 matematik öğretmeni ve okul müdüründen oluşan ekibine birer cumhuriyet altını hediye edilecek. İstanbul'daki finali kazanan okulun ekibine ise bin lira değerinde birer kese altın verilecek. Şampiyon okula 15 bin lira değerinde karma laboratuvar yaptırılacak, öğrencilerin ailelerine ise bin liralık çek hediye edilecek.
     ''Hayat Matematiktir'' sloganıyla bu yıl 9'ncusu gerçekleşecek yarışmayla, matematiğe ilgi duyan gençlerin teşvik edilmesi, analitik düşünme ve çözümleme pratiğinin kazandırılması, matematik sevgisinin aşılanması, öğrencilere başarı ve kazanma duygusunun yaşatılması amaçlanıyor.
     Son 8 yılda 2 bin 460 okuldan 9 bin 840 öğrencinin katıldığı yarışmaların, bu yıl yapılacak il birinciliği sınavına, 513 okuldan 2 bin 52 öğrencinin katılması bekleniyor.