AİLE EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından toplumun temel yapı taşı olan aileleri bilinçlendirmek ve yaşam kalitelerini arttırmak, ‘sağlıklı, mutlu, müreffeh ve güçlü aileler’ oluşturulması amacıyla “Aile Eğitim Programı” semineri Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün desteği ile Ocaklı Anaokulunda Rehber Öğretmen ve Aile Eğitmeni Bilge Kayman tarafından verildi. 
AİLE EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI
Fourway Otelde düzenlenen törenle 26 Kursiyere Başarı Belgeleri takdim edildi.Dörtyol Halk Eğitim Merkezi tarafından desteklenen, Ocaklı Anaokulunda düzenlenen ve Aile Eğitmeni Bilge Kayman tarafından 28 Şubat 2015 tarihinde başlayan 3-6 Yaş Aile Eğitimi Kursu 9 Haziran 2015 tarihinde tamamlandı.Dün Fourway Otelde 26 kursiyere verilen kahvaltının ardından Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Şimşek, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cuma Sarıkaya, Öğretmenevi Müdürü Ahmet Sayar ve Gazi İlkokulu Müdürü İsmail Akkoyunlu’nun katıldığı törenle belgeleri takdim edildi.Ocaklı Anaokulu Müdiresi Hatice Selen Altuğ yaptığı konuşmada bu seminerin Dörtyol’da 3-6 yaş arasında çocuğu bulunan aileler için bir ilk olduğunu belirterek; “Programda önemli bir yer alan ev ziyaretlerine eğitim sürecinin 3. haftasında itibaren başladık. Ev ziyaretlerinde evde anne ile çocuğu gözleyerek Çocuk Eğitim Materyali formlarının amacına ve kurallara uygun bir şekilde uygulanmasını sağladık. Program süresince babalarla, “Baba Toplantısı” yapıldı. Bu toplantıda Aile Eğitim Programı tanıtıldı ve okul öncesi dönemin önemi, nasıl destekleyici ortam hazırlanabilir, babanın rolü - önemi konularında bilgi verildi” dedi.Seminerin içeriği, kapsamı ve amacı hakkında açıklamalar yapan aile eğitmeni Bilge Kayman; “3-6 yaş Aile Eğitim Programı 3-6 yaş aralığında çocuğu bulunan anne-babalara ve bakım veren kişilere yönelik bir program olarak gerçekleştirildi. Program 28 Şubatta başlayıp 14 hafta sürdü. Bu süre 14 oturum halinde düzenlendi ve her hafta ayrı bir tema işlendi. Haftalık ders saati 15 olan kurs toplam 210 saat sürdü. 15 ders saatinin 4 ders saati teorik/çocuk eğitim materyali (ÇEM) çalışmalarına, 8 ders saati ise uygulama /ev ziyaretlerine ayrıldı. 3 ders saati ise haftanın değerlendirilmesi bir sonraki haftanın planlanması ve oturuma gelemeyen ailelerle çocuk eğitim materyali çalışmalarının birebir yapılması şeklinde gerçekleşti.” dedi.Dörtyol İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy’da 3-6 yaş Aile Eğitim programı ile ailelere çocuğun tüm gelişim alanlarını olumlu desteklemenin yanı sıra okul öncesi dönemin önemi, çocuk hakları, çocukla olumlu iletişim kurabilme yöntemleri, sağlık, beslenme ve çocuğu okula hazırlamak ile ayrıca engelli bireylere duyarlılık geliştirme konularında bilinç kazandırılmanın amaçlandığını ve bu amaca ulaşıldığını söyledi.Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk ise geçtiğimiz yıllardan itibaren bu kurslara önem verdiklerini ve ilçe geneline yayılması için Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün bu konuda yoğun bir çaba sarf ettiğini belirterek kursların önümüzdeki yıllarda 6-12 ve 12- 18 yaş guruplarına yönelik olarak da düzenlenmesini planladıklarını belirtti.Kaymakam Soytürk belge töreni sonrasında kursiyerlerle kendi tecrübelerini paylaştığı zevkli bir sohbette gerçekleştirdi.Törene katılanlara üzerinde “İyi ki varsınız” yazan birer ayna hediye edildi.
           Sedat İSKENDEROĞLU/DÖRTYOL(Hatay),(DHA)

 
AİLE EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI haberi 17 Haziran 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  1605 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle