ANA KIZ OKULDAYIZ KAMPANYA TOPLANTISI

- Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Keser, kent genelinde açılan kurslarda 56 bin 113 kişiye okuma-yazma sertifikası verildiğini söyledi.
ANA KIZ OKULDAYIZ KAMPANYA TOPLANTISI
Keser, İl Milli Eğitim Müdürülüğü binasında düzenlenen ''Ana-Kız Okuldayız'' kampanyası toplantısında yaptığı konuşmada bu kampanyanın başladığı zaman kette 110 bin 460 kişinin okuma yazma bilmediğini yürütülen kampanyalarla bu sayının yüzde 51'ine sertifika verildiğini ifade etti.
     Kent genelinde elde edilen verilerle Türkiye'de ilk 8'e girdiklerini belirten Keser, yaz tatilinin araya girmesiyle 10. sıraya gerilediklerini, eğitim-öğretim sezonunun açılmasıyla tekrar yükselişe geçeceklerini kaydetti.
     Keser, okuma-yazma bilmeyen sayının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde yanlışlıklar olduğunu, bu yanlışları düzeltmek için ev ziyaretlerini sıklaştırmak gerektiğini belirterek, ''Bu sayıyı azaltmanın yolu çok çalışmak. Maddi-manevi açıdan bu konuda sarf etmek biz eğitimcilerin görevi. Açılacak kurslarda insanımızı eğiterek ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmak gerekiyor'' dedi.
     Kampanya başlangıcında Antakya merkezde 28 bin 565 kişinin okuma yazma bilmediğini kaydeden Keser, Antakya'da açılan kurslarda 14 bin 215 kişinin okur-yazar olduğunu ve sertifika aldığını belirtti.
     Keser, elde edilen verilerin daha da iyileştirilmesi için kesin okuma-yazma bilmeyen sayının tespit edilmesi gerektiğini, ev ziyaretleri ile bu konuya duyarlı olmak gerektiğini ifade etti.
     Milli Eğitim Bakanlığı ve Valiliğin kent genelinde hiç okuma-yazma bilmeyen kalmaması konusunda çok kararlı olduğunu vurgulayan Keser, bu konuda tüm eğitimcilerin fedakarlık yapmaları ülkenin ve kentin geleceği için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.