''ANTAKYA YEREL MEDYA EĞİTİM SEMİNERİ''

''ANTAKYA YEREL MEDYA EĞİTİM SEMİNERİ'' -BASIN YAYIN DAİRESİ BAŞKANI AKYÖN: ''TOPLUMDA ÇOK SESLİLİĞİ YANSITACAK EN ÖNEMLİ PLATFORM, YEREL MEDYADIR''
''ANTAKYA YEREL MEDYA EĞİTİM SEMİNERİ''
Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Yayın Dairesi Başkanı Bahattin Akyön, yerel medyanın, halkın gerçek gündemini esas aldığını ve yörenin sorunlarını doğrudan yansıtmaya çalıştığını belirterek, ''Toplumda çok sesliliği yansıtacak en önemli platform yerel medyadır'' dedi.
     Akyön, Antakya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ile ortaklaşa düzenledikleri ''Antakya Yerel Medya Eğitim Semineri'nde yaptığı konuşmada, yerel medyanın çağdaş demokrasiler için çok önemli olduğunu söyledi.
     Türkiye'de ağustos ayı rakamlarına göre 163 yaygın, 73 bölgesel ve 2 bin 368 de yerel olamak üzere toplam 2 bin 604 gazetenin bulunduğunu ifade eden Akyön, bu sayının her geçen gün arttığını vurguladı.
     Sosyal ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak yerel medyanın önem ve sorumluluğunun her geçen gün daha fazla önem kazandığının altını çizen Akyön, ''Toplumda çok sesliliği yansıtacak en önemli platform yerel medyadır. Toplumun beklenti, şikayet ve taleplerini kamuoyuna, dolayısıyla da yerel ve merkezi yönetime ulaştıran en önemli vasıtadır yerel medya. Yönetimlerin eylem ve işlemleri de yerel medya sayesinde kitlelere ulaştırılır. Bu nedenle yerel medyanın desteklenmesi, teknoloji ve yetişmiş eleman konusundaki sıkıntılarının giderilmesi gerekmektedir'' dedi.
     Yerel medyaya yönelik haber ajansı üyeliği hizmeti sunduklarını belirten Akyön, bu hizmet sayesinde gazetelerin pek çok habere yaygın medya kuruluşları kadar yakın olabildiğini söyledi.
     Akyön, yerel medyaya yönelik haber, fotoğraf, yayın, dil eğitimi ve buna benzer destekleri de yaptıklarını kaydetti.
     Türkiye'de basın kartı taşıyan gazetecilerin sayısının 11 binin üzerine olduğunun altını çizen Akyön, bunların büyük bölümünün yerel medyada istihdam edildiğini söyledi.
     Basın Kartları Yönetmeliği gereğince basın kartı sahiplerinin yararlandığı ulaşım hizmetlerine ek olarak, başka kolaylıklar sağlanması için girişimlerde bulunduklarının altını çizen Akyön, bunların olumlu sonuçlandığını da kaydetti.
     Savon Otel'de düzenlenen seminerde, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şeker tarafından hazırlanan, içerisinde sayfa tasarımının önemi, tasarım örnekleri, başlık, görsellerin sunumu ve diğer konuların yer aldığı ''Anadolu Basınının Yeni Yüzü'' adlı sayfa tasarım kitabından da örnekler sunuldu.
     AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ise seminerin yerel medyanın gelişmesi, kalitesini daha da arttırması için büyük katkı sağlayacağını belirtti.