Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerin çocukları, Arapça bilen Türk öğretmenlerden Türkçe, hayat ve fen bilgisi dersleri alarak eğitimlerine prefabrik sınıflarında devam ediyor -İlk ve ortaöğretim eğitiminin yanı sıra okul öncesi çocuklarına da çeşitli oyunlar, sayı sayma, boyama gibi farklı etkinliklerle eğitim veriliyor -Açılan sınıflar sayesinde çocuklarının eğitimlerinden geri kalmadığını belirten Suriyeli veliler de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çadırkentlere yapacağı ziyareti heyecanla bekliyorlar
Çadırkentlerdeki Suriyeli çocuklar okulsuz kalmıyor
 Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve Kızılay tarafından Reyhanlı, Altınözü, Yayladağı'nda kurulan geçici çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerin çocuklarına, Arapça bilen Türk öğretmenler tarafından Türkçe, hayat ve fen bilgisi gibi dersler veriliyor.
     Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu kararı doğrultusunda, çadır kentlerde misafir edilen Suriyelilerin okul çağındaki bin 84'ü kız, bin 321'i erkek olmak üzere toplam 2 bin 405 öğrenciye okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi veriliyor.
     Hatay'da dün itibariyle 7 bin 585 kişinin kaldığı altı çadır kentlerde oluşturulan 70 sınıf, 129 şubede çocuklara, Arapça bilen Türk öğretmenler tarafından eğitim veriliyor.
     Reyhanlı ilçesinde bulunan çadır kentte oluşturulan prefabrik sınıflarda, okul öncesi eğitim ile ilk ve ortaöğretim eğitimi gören toplam 502 öğrenci, yaşıtları gibi okul heyecanını yaşıyorlar.
     Emekli öğretmen Hüseyin Dolgun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınıfındaki öğrencilere, Türkçe'nin yanı sıra matematik konusunda da ders verdiklerini söyledi.

     Çocuklara Türkçe yazıp okumayı, sayı sayma ile renkleri de öğretmeye çalıştıklarını ifade eden Dolgun, öğrencilerin çok başarılı olduğunu, verilenleri hemen anladığını kaydetti.
     Sınıf öğretmeni Yadigar Arkalı da, çocuklara fen bilgisinin yanı sıra günlük konuşma ile harflerin yazımını da Türkçe olarak öğretmeye çalıştıklarını, derse çok ilgili öğrencilerin verilenleri kısa sürede kaptığını söyledi.
     Öğrencilerin Türkçe bilmemesi nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Arkalı, bir şekilde anlaşarak derslerini en iyi şekilde devam ettirmeye çalıştıklarını ifade etti.
     Okul öncesi eğitim öğretmeni Ayşe Turhan Meke de, yaklaşık 20 kişiden oluşan sınıflarında çocuklara sayı sayma, renklerin yanı sıra boyama ve oyun oynama gibi farklı aktiviteler yaptırdıklarını söyledi.
     Çadırkentte kalan Abdo Haccıko, yaşadıkları olayların ardından Türkiye'nin kendilerine kucak açtığını, her ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, yaklaşık 4 aydan bu yana çadır kentte huzur ve güven içinde hayatlarını sürdürdüklerini kaydetti.
     Çadır kentte üç öğün yemek ihtiyaçlarının karşılandığını, berberin, mescidin bile bulunduğunu vurgulayan Haccıko, yetkililer tarafından çocuklar için oluşturulan sınıfların da çok iyi olduğunu söyledi.
     Yaşadıkları kötü olaylardan etkilenen çocukların çadır kentte oluşturulan sınıflarda matematik, fen ve hayat bilgisi dersleri gördüğünü anlatan Haccıko, ''Türkiye bize her konuda yardımcı oluyor. Çok teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızla birlikte burada mutlu şekilde yaşıyoruz. Her ihtiyacımız karşılanıyor. Şu an çocuklarımız da eğitimlerine devam ediyor. Tek isteğimiz ülkemizdeki olayların bitmesi ve evimize geri dönebilmek'' diye konuştu.
    

     -Başbakan Erdoğan'ı bekliyorlar-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini ziyaret edeceği bilgisini aldıklarını ifade eden Haccıko, ''Erdoğan'ın yüreğimizde, kalbimizde ayrı bir yeri var. O bizim kardeşimiz. Çadır kente gelerek bizleri ziyaret etmesini bekliyoruz. Onun sayesinde burada mutlu ve huzurlu bir şekilde ailemizle birlikte yaşıyoruz. Yaptıkları nedeniyle Türkiye'ye ve Türk halkına çok teşekkür ediyoruz'' dedi.
     Yaklaşık 3,5 aydan bu yana çadır kentte kalan Yusuf Tayzu ise, çadır kentte çocuklarının Türk harfleri öğrendiğini, bu nedenle çok mutlu olduklarını söyledi. Çocuklarının çok az da olsa Türkçe öğrenebildiğini vurgulayan Tayzu, ayrıca açılan kurslarla da eşlerinin dikiş nakış, bazılarının da Kur'an-ı Kerim öğrendiğini kaydetti.
     Gerekli tüm ihtiyaçlarının yetkililerce karşılanması nedeniyle çadırkentlerde mutlu olduğunu vurgulayan Tayzu, ''Başbakan Erdoğan'ın bizi ziyaret edecek olması nedeniyle ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Çadır kentte kalan Suriyeliler olarak Erdoğan'a duyduğumuz sevgi çok büyük. Onu çok seviyoruz. Bir an önce ülkemizdeki olayların bitirilmesi konusunda Erdoğan'dan yardım bekliyoruz. Artık evimize dönmek istiyoruz'' dedi.
     Muhammed Ebu Arafad da, evlerinden, memleketlerinden ayrı olmanın dışında hiçbir sıkıntılarının bulunmadığı, kendilerinin ve çocuklarının her türlü ihtiyacının Türk yetkililer tarafından hemen karşılandığını kaydetti.
     Başbakan'ın kendilerini ziyaret edecek olması nedeniyle mutlu olduklarını dile getiren Arafad, bir an önce Başbakan Erdoğan'ı görerek ona bizzat teşekkür etmeyi istediklerini sözlerine ekledi.