CEMİL MERİÇ LİSESİ TÖRENLE AÇILDI

Üstad Cemil Meriç’in adına Reyhanlı ilçesinde yaptırılan 16 derslikli Cemil Meriç Anadolu Lisesi’nin açılışı, Adalet Bakanı Ergin’in de katıldığı törenle gerçekleştirildi.
CEMİL MERİÇ LİSESİ TÖRENLE AÇILDI
23 Aralık 2012 Pazar günü saat 10.30’da gerçekleştirilen törene Adalet Bakanımız Sayın Ergin’in yanı sıra Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, Üstad Cemil Meriç’in kızı Prof.Dr.Ümit Meriç, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı J. Alb.Mustafa Başoğlu, İlçe Kaymakamları, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, il müdürleri ile vatandaşlar katıldı.Adalet Bakanı Sadullah Ergin törende yaptığı konuşmada, üstad Cemil Meriç’in adının yaşatılmasının önemine değindi.Bakan Ergin, ‘Bu coğrafyada doğmuş, bu topraklarda nefes almış, büyük eserler bırakarak aramızdan ayrılmış bir büyük insanı anmak, onun adını bir eğitim kurumunda yaşatarak gençlerin önüne örnek insan olarak koymak, yeni Cemil Meriç'ler yetiştirebilmek ümidi ile bir çalışmayı başlatmak üzere buradayız. Geçmişte sahip olunan değerleri anmak, anlamak, yaşamak ve yaşatmak, yeni değerleri birikimlerin üzerine koyarak geleceği inşa etmek adına kaybedilen değerleri tekrar kazanmak, geleceği inşa etme noktasında çok önemlidir. Bir bina inşa ederken temelden başlarsınız, temeli olmayanın geleceğinden bahsedilemez.’diye konuştu. 
Bugün dünya üzerinde hakimiyetin ve gücün kaynağının ‘bilgi’ olduğuna vurgu yapan Bakan Ergin, ‘Bugün, bilgiye sahip olanlar, bu bilgiyi doğru yönde kullananlar ve bilginin ürettiği güç ile çevresine hükmedenler dünyanın geleceğini belirliyorlar. Bu açıdan büyük bir medeniyet mirası üzerinde bulunan bu topraklar ve büyük bir tarihe sahip olan bu millet, maalesef o tarihin getirdiği birikimleri yeni nesillere aktarmakta aynı ölçüde başarılı olamadı. ‘şeklinde konuştu. 
Lekesiz de, istiklal ve istikbal mücadelesinden bahsederek ‘İstikbal mücadelesi eğitimle olur. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ilimiz genelinde yapılan, hayırseverlerin destek verdiği her bir derslik ve okul; daha güçlü, daha müreffeh, daha mutlu bir istikbale, geleceğe, ülkenin gücüne yapılan katkıdır.’dedi. 
Milli tarihimizin temelinde, geçmişimizdeki örnek başarılarımızda olduğu gibi bugün de gelişmiş ülkelerin gelişmişliklerine baktığımızda ana sebep olarak eğitime verdikleri önemin görüldüğünü kaydeden Vali Lekesiz, ‘Eğitim, bilim ve teknik üçlüsünün birbirinin sebebi, sonucu, tamamlayıcısı olduğunun anlaşılmasında ve bunun hayata geçirilmesinde olduğunu görüyoruz. Eğitime, insan kaynaklarınızın yetişmesine gerekli önem verilmiyorsa bu tür toplumların, bir taraftan zihinsel fukaralığa sürüklenirken diğer taraftan yaşanılan çağın, dünyanın dışına itilme gibi ciddi bir riskle karşı karşıya olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla eğitime yapılacak yatırım, verilecek destek aslında daha güçlü, daha müreffeh bir Hatay’ın, Türkiye’nin geleceğine yapılan destektir, yatırımdır.’diye konuştu.Lekesiz, üstad Meriç’in adına yaptırılan okuldan yüzlerce, binlerce Cemil Meriçler yetişmesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç ise babasının ülkeye mal olmuş güzel bir isim olduğunu ifade ederek, babasının yaşamı ve kişiliği üzerine bilgiler verdi. Meriç’in bir ilim ve irfan insanı olduğunu, yazdığı kitaplarla da bu anlamda gelecek kuşaklara güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade eden Prof. Dr.Meriç, ‘Bu ülkeye her anlamda kattığı katkı ve göstermiş olduğu hürmet, muhabbet ve yakınlık için Cemil Meriç’e, ayrıca Cemil Meriç’i anlayan, okuyan, seven herkese şahsım ve ailem teşekkür ediyorum.’diye konuştu. 
Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek’in de birer konuşma yaptığı tören sonrasında Bakan Ergin, Vali Lekesiz ve diğer protokol üyeleri hep birlikte okula geçerek açılış kurdelesini kestiler.Bakan Ergin ve beraberindekiler açılışın ardından okulu gezerek, incelemelerde bulundular.