Dörtyol'da Ana Kız Okuldayız Kampanyası

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte okuma yazma bilmeyen 110 bin kişiden 86 bininin kursa alındığını ve eğitime tabi tutulduğunu belirtti.
Dörtyol'da Ana Kız Okuldayız Kampanyası
 Lekesiz, kaymakamlarla birlikte Dörtyol'da yapılan ''Değerlendirme Toplantısı''nın ardından Öğretmenevi'nde düzenlenen ''Ana Kız Okuldayız Kampanyası'' kapsamında eğitim alan kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikalarını verdi.
     Hatay'ın ''Ana Kız Okuldayız Kampanyası'' kapsamında okuma yazma oranı bakımından Türkiye genelinde 6'ıncı sıraya yükseldiğini ifade eden Lekesiz, ''Kampanya kapsamında 2009 yılından bu yana kentimizde çalışmalar yapılıyor. Hatay'da 110 bin kişinin okuma yazma bilmediği tespit edildi. Yoğun bir çalışma yaparak her yıl 20 bin kişiye kurs verecek şekilde planlama yaptık. 2,5 yıl gibi bir sürede Hatay'da okuma yazma bilmeyen 110 bin kişiden 86 bini kursa alındı. 81 il içerisinde okuma yazma oranı bakımından 52'nci sıradaydık şimdi ise 6'ncı sıraya yükseldik'' diye konuştu.
     Dörtyol Kaymakamı Hasan Özyiğit de, ilçede yaptıkları çalışmayla okuma yazma bilmeyen kişilerin envanterinin çıkarıldığını daha sonra da 6 bin 245 kişinin açılan kurslara başvurarak eğitime alındığını, 6 bin 20 kişinin belgelerini aldığını, 225 kişinin ise kurslara devam ettiğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından kampanya kapsamında kursa katılan ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri verildi.